Większość z nas uważa samochód za coś niezbędnego i nie wyobraża sobie bez niego codziennego życia. Jednak nie da się ukryć, że nadal jest on uznawany za dobro luksusowe i może kosztować naprawdę dużo. Dlatego też wielu z nas decyduje się na kredyty samochodowe, które umożliwiają nam zakup wymarzonego pojazdu. Jak dostać taką pożyczkę?
Kredyt samochodowy a gotówkowy
Pożyczka na samochód należy do kredytów celowych, a więc pieniądze, które otrzymamy musimy wydać na ten konkretny cel. Warto jednak pamiętać, że nie musi to wcale być auto, możemy kupić też motor, skuter czy nawet łódź. W związku z tym, że podczas pospisywania umowy kredytowej musimy określić na co przeznaczymy pieniądze, taką pożyczkę jest znacznie łatwiej dostać i większość wniosków zostaje rozpatrzona pozytywnie. Co więcej, zazwyczaj dostajemy też więcej czasu na spłatę, bo może to być nawet 10 lat. Jednak tak samo jak w przypadku kredytu gotówkowego, przy kredycie samochodowym możemy zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, czy śmierci.
Jak dostać pożyczkę na samochód?
O tego typu kredyt może starać się każda pełnoletnia osoba. Wystarczy złożyć wniosek w banku i poczekać na jego rozpatrzenie. Kredytodawca będzie chciał jednak zweryfikować kilka rzeczy – przede wszystkim naszą tożsamość i wypłacalność. Dzieje się to dlatego, że bank musi mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić dane zobowiązanie. W tym celu będziemy musieli pokazać zaświadczenie o zarobkach, które możemy dostać od naszego pracodawcy. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą będą musiały przyjść z wydrukiem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który potwierdzi ich miesięczne dochody. Jeśli bank uzna, że zarabiamy wystarczająco, żeby być w stanie spłacać kredyt i żyć na standardowym poziomie, wniosek o pożyczkę zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Co jeśli nie kredyt?
Na rynku finansowym jest jeszcze kilka innych opcji finansowania zakupu samochodu, a najpopularniejszym z nich jest leasing. Kredyty samochodowe od leasingu różni przede wszystkim wysokość miesięcznej raty. Poza tym, pojazd leasingowany staje się naszą własnością dopiero w momencie, w którym go wykupimy. Oprócz tego, możemy też zdecydować się na standardowy kredyt gotówkowy. Musimy się jednak liczyć z tym, że uzyskanie go będzie znacznie trudniejsze i jego oprocentowanie może okazać się wyższe. Nie mniej jednak, w tym przypadku nikt nie będzie chciał sprawdzać na co faktycznie wydajemy pożyczone pieniądze.