Kupno samochodu firmowego – 3 sposoby finansowania

Alexas_Fotos / Pixabay

Samochód firmowy bardzo często okazuje się niezbędny, jeśli chcemy prowadzić własną działalność. Przedsiębiorca musi dojechać do klienta, a bez auta nie jest to takie proste. Nie mniej jednak, zakup takiego pojazdu to spory koszt. Jakie są możliwości finansowania kupienia samochodu firmowego?

Za gotówkę

To najprostszy sposób, jednak nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Żeby to zrobić, musimy mieć spory kapitał, którego bardzo często brakuje, szczególnie kiedy firma jest nowa na rynku. W dodatku, wydanie dużej ilości pieniędzy na raz może prowadzić do późniejszych kłopotów finansowych. Jeśli jednak możemy sobie na to pozwolić, warto pamiętać, że taki wydatek może zostać wliczony w koszty prowadzenia działalności, dzięki czemu możemy na nim trochę oszczędzić.

Na kredyt

Kredyt samochodowy będzie dobrą opcją dla osób, które nie chcą wydawać dużej sumy na raz, lub zwyczajnie nie mają takich pieniędzy. Co ciekawe, raty takiej pożyczki również mogą zostać odliczone od podatku. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na kredyt samochodowy? Przede wszystkim, należy bardzo dokładnie czytać oferty i poszukać tej najbardziej opłacalnej. Warto tutaj też skorzystać z kalkulatora raty kredytu, który pokaże nam ile dokładnie będziemy płacić w każdym miesiącu. Wpisujemy tam sumę pożyczki, czas, jaki będziemy mieć na jej spłatę i RRSO, a system pokaże nam ile będzie wynosić miesięczna rata kredytu.

W leasing

Leasing zyskuje na popularności w ostatnich latach i nie ma w tym nic dziwnego. Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają go zamiast kredytu. Dzieje się tak ze względu na to, że rata leasingowa jest znacznie niższa, niż ta w przypadku pożyczki. Dodatkowym plusem jest też to, że kiedy okres leasingowania się skończy, będziemy mogli wymienić samochód na nowy. Dzięki temu możemy uaktualniać nasz pojazd za niewielkie pieniądze. Oczywiście istnieje też możliwość wykupienia samochodu, który w tym momencie staje się naszą własnością. Stąd też wynika największy minus tego rozwiązania – dopóki nie wykupimy auta, teoretycznie nie należy on do nas. Nie mniej jednak, to rozwiązanie ma znacznie więcej zalet, niżeli wad.

Wybierając metodę finansowania zakupu samochodu firmowego musimy zastanowić się jaka jest nasza obecna sytuacja finansowa i spróbować przewidzieć czy nie zmieni się ona w niedalekiej przyszłości. Na podstawie tego możemy zdecydować czy bardziej opłaca nam się kupić auto za gotówkę, wziąć kredyt samochodowy czy postawić na leasing.