Odzież motocyklowa – te 3 podstawowe elementy dbają o twoje bezpieczeństwo

Free-Photos / Pixabay

Adrenalina, prędkość i niezwykła precyzja – motocyklista i motocykl w wielu przypadkach funkcjonują jak jeden organizm. Aby jazda jednośladem była jeszcze bardziej przyjemna, a także przede wszystkim bezpieczna, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Od lat odzież motocyklowa zajmuje w nim jedno z kluczowych miejsc. Na jakie elementy garderoby motocyklisty warto zwrócić uwagę?

Kask na wagę złota

Choć kask to niezbędny element motocyklowego outfitu, watro poświęcić nieco dłuższą chwilę na jego wybór, niż jedynie „odhaczenie” tego produktu z listy, przez wybór jakikolwiek produktu z tej grupy. Idealnie dopasowany, będzie w stanie nie tylko lepiej zadbać o nasze bezpieczeństwo, ale jednocześnie ochroni nas np. przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jakie mogą zaskoczyć nas w trakcie jazdy. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju kaski – wybierając je, uwzględnijmy nasz typ jazdy oraz własne preferencje. Zwróćmy uwagę także na detale – zapięcia lub ruchome elementy. Jeśli zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i ze szczególną dbałością, kask posłuży nam dłużej i będzie bezpieczny w użytkowaniu.

Zgrany duet – kurtka i spodnie

Nie bez znaczenia pozostaje odzież wierzchnia, w którą warto się zaopatrzyć, odwiedzając renomowany, sprawdzony i cieszący się dobrymi opiniami sklep motocyklowy. Możliwości w zakresie dostępnego asortymentu jest naprawdę wiele. Skórzane kurtki i spodnie nieodłącznie kojarzą się z motocyklowym stylem, jednak ich głównym zadaniem jest ochrona motocyklisty przed otarciami, na jakie narażony jest w trakcie ewentualnego wypadku. W tym przypadku również nie bez znaczenia pozostaje nasz styl jazdy, jak i sam motocykl, którym się poruszamy. W przypadku turystyków być może lepszym wyborem będzie lekka odzież tekstylna, a w przypadku ścigaczy, które (z uwagi na możliwość rozwijania dużych prędkości) wiążą się z większym ryzykiem jazdy – kombinezon motocyklowy.

Buty motocyklowe i praktyczne akcesoria

Buty motocyklowe to niejednokrotnie pomijany element wyposażenia – zwłaszcza przez początkujących motocyklistów. To duży błąd. Nieprzemakalne obuwie motocyklowe nie tylko poprawi komfort jazdy, ale również zapewni bezpieczeństwo naszej stopie, odpowiednio ją stabilizując – nie tylko podczas samej jazdy, ale także manewrów, takich jak np. odchylenia. Zanim wsiądziemy na motocykl w nowo wybranych butach, upewnijmy się, czy umożliwiają nam one w miarę swobodne chodzenie.

Na uwagę zasługują również rękawice. Podczas upadku instynktownie używamy rąk, aby utrzymać stabilną pozycję ciała. Solidne, uzupełnione o wzmocnienia rękawice motocyklowe mogą pomóc chronić nasze dłonie przed urazem, a nawet niekiedy kontuzją. Zapewnią także ciepło podczas przejażdżek w chłodniejsze dni. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sięgnęli po dodatkowe akcesoria mające na celu poprawę bezpieczeństwa – np. slidery, za pomocą których ochronimy kolana czy kamizelki odblaskowe.

Odpowiednio skompletowana odzież pomoże nam stworzyć motocyklowy outfit, który w znaczący sposób przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa podczas jazdy – warto o tym pomyśleć jeszcze zanim wsiądziemy na motor. Doświadczeni doradcy w salonie oferującym rozwiązania dla motocyklistów z pewnością pomogą nam w kompletowaniu pierwszej i każdej kolejnej motocyklowej garderoby!