Auto na czasie

Mikes-Photography / Pixabay

Jaki pojazd warto kupić? Takie pytanie zadaje sobie większość osób, które planują zakup nowego samochodu. Czy będzie to pojazd z silnikiem diesla, czy może benzynowym? Możemy również rozważyć zakup hybrydy. Na co dziś jest moda w motoryzacji?

Samochody elektryczne – zalety

Coraz większą popularnością cieszą się w naszym kraju pojazdy elektryczne. Samochód elektryczny oprócz zalet posiada jednak również wady. Zacznijmy jednak od tych pozytywnych jego cech.
Przede wszystkim ekologia. Możemy ładować baterię pojazdu w naszych domach, a jeśli posiadamy do tego panele fotowoltaiczne, to mamy prąd niemal za darmo i w dodatku z odnawialnych źródeł energii. Samochód elektryczny jest pojazdem cichym, niewydającym niemal żadnych dźwięków. Jedyny dźwięk to szum obracających się kół. Kolejna zaleta to niepowtarzalny wygląd tablic rejestracyjnych. Od jakiegoś już czasu właściciele pojazdów elektrycznych wyróżniają się na krajowych drogach. Ich tablice mają kolor zielony, który ma za zadanie pokazać, że są to pojazdy ekologiczne, w pełni elektryczne. Niestety oprócz zalet, elektryki posiadają również wady.

Wady elektryków

Pomimo tego, że panuje powszechna moda na pojazdy elektryczne, to niestety posiadają one również wady, które powodują, że nie każdy jest w stanie przekonać się do tego typu rozwiązań. Pierwsza duża wada to cena elektryków. Zazwyczaj są droższe o 50 do 100% od swoich spalinowych odpowiedników. Oczywiście w tym przypadku mowa o samochodach fabrycznie nowych. Drugą ogromną wadą jest mała liczba stacji umożliwiających ładowanie elektrycznego auta. z roku na rok punktów, w których możemy doładować baterię pojazdu przybywa. Jest ich jednak nadal zbyt mało, abyśmy mogli w miarę komfortowo poruszać się na dłuższych dystansach. Dodatkowo niewielki zasięg baterii utrudnia poruszanie się na dalekich trasach. Następna wada elektryka to koszt wymiany baterii. Nie są one niestety bezawaryjne i prędzej czy później stracą kondycję, a przez to skróci się w znaczącym stopniu zasięg auta. Baterie można oczywiście wymienić na nową. Serwisów oferujących tego typu usługę jest jednak stosunkowo niewiele. Koszty też są spore. Alternatywą jest regeneracja ogniw w bateriach, tutaj jednak także musimy liczyć się z wydatkiem w wysokości minimum kilku tysięcy złotych.

Czy warto kupić elektryka?

Analizując wady i zalety pojazdów elektrycznych możemy dojść do wniosku, że nie jest to dobry wybór. Modnie w tym przypadku nie znaczy komfortowo, a zazwyczaj to na tym nam zależy, gdy dokonujemy wyboru samochodu. Przede wszystkim odstrasza koszt zakupu jak i trudności z ładowaniem auta w trasie. Czy więc kompletnie powinniśmy zrezygnować z takiego zakupu? Jeśli szukamy drugiego, bądź trzeciego pojazdu do domu, którym będziemy poruszać się tylko po najbliższej okolicy, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, to być może elektryk się sprawdzi. Nie będzie kłopotu z ładowaniem baterii, ponieważ po każdej podróży będziemy robić to w naszym domu. W innym przypadku należy decyzję o zakupię takiego pojazdu odłożyć w czasie.