Planujesz wymianę opon? Sprawdź, ile zapłacisz!

Wymiana opon z letnich na zimowe to nieodzowny element przygotowań do polskiej zimy. Jednak w zależności od miasta i warsztatu, koszty tego zabiegu mogą się różnić. Jak wyglądają cenniki w dużych miastach?

Koszty wymiany opon na zimowe w różnych miejscach w Polsce mogą być zróżnicowane. Przede wszystkim zależą one od rozmiaru opon, rodzaju felgi, a także od samego warsztatu, w którym chcemy dokonać wymiany. Niezmienne jednak pozostaje to, że każdy przed sezonem powinien przynajmniej sprawdzić stan użytkowanego ogumienia.  Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem pozostaje dostosowanie zamontowano kompletu do pogody i warunków na drodze.

Ile zapłacimy za wymianę?

Biorąc pod uwagę uśrednione ceny dla jednej z najpopularniejszych średnic, czyli 16 cali, dowiadujemy się m.in., że:

  • jednymi z najniższych cen mogą cieszyć się mieszkańcy Częstochowy i Radomia, płacący średnio mniej niż 30 złotych za jedną sztukę
  • w Warszawie za cztery opony zapłacimy około 139 złotych;
  • w Krakowie zapłacimy średnio o 3 złote więcej niż w stolicy, podobnie w Poznaniu;
  • wybierając się serwisu we Wrocławiu powinniśmy mieć w kieszeni około 146 złotych;
  • mieszkańcy Trójmiasta zapłacą mniej w Gdańsku niż w Gdyni (średnio 1,5 zł taniej na sztuce);
  • jedne z najdroższych usług świadczone są w Szczecinie, gdzie po wymianie całego kompletu na paragonie może pojawić się kwota przekraczająca 160 złotych.

Szukasz warsztatu? Na to zwróć uwagę

Jedna ze statystyk mówi, że w Polsce wymienia się nawet 131 milionów opon rocznie (źródło), zatem fachowcy na prawdę mają co robić. Ceny wymiany różnią się w zależności od miasta i warsztatu. Dlatego warto porównać oferty różnych miejsc, aby znaleźć najlepszą cenę, jednocześnie mając na uwadze jakość oferowanych usług. Dobrze też wiedzieć, że warsztaty w centrum miasta zazwyczaj są nieco droższe niż te na obrzeżach. Dlatego w niektórych przypadkach dołożenie kilku kilometrów drogi może się opłacać.

Podczas poszukiwania odpowiedniego dla nas serwisu niezwykle cenne mogą okazać się opinie innych klientów. Trafionym pomysłem z pewnością jest poproszenie rodziny lub znajomych o polecenie sprawdzonego przez nich miejsca. Nie można przy tym zapominać, że lepiej nie odkładać zarówno poszukiwać, jak i umówienia się na wymianą na ostatnią chwilę. Lepiej zająć się tym odpowiednio wcześnie – wówczas zmaleje ryzyko, że utkniemy w długiej kolejce po pierwszych opadach śniegu.