Najczęstsze awarie samochodowe i jak sobie z nimi poradzić?

Capri23auto / Pixabay

Awarie samochodu nigdy nie są czymś przyjemnym. Wiążą się one z dużym stresem, nerwami, a długofalowo z kosztami, które przyjdzie nam ponieść za naprawy. Warto jednak wiedzieć co psuje się najczęściej, żeby być z pewien sposób przygotowanym. Jakie są najczęstsze awarie w samochodzie i jak sobie z nimi poradzić?

Przebita opona

Jedną z najczęstszych awarii, jakie zdarzają się na drodze jest właśnie przebita opona. Jedziemy sobie tak jak zawsze, a tu nagle wpadamy w poślizg i okazuje się, że złapaliśmy gumę. Auto dalej nie pojedzie i nie wiemy co zrobić. No właśnie, jak zachować się w takiej sytuacji? Przede wszystkim, należy być do niej przygotowanym i zawsze mieć w bagażniku zapasowe koło i lewarek. Jeśli sami nie potrafimy go zmienić, możemy zadzwonić po pomoc. Zawsze dobrze jest mieć wykupione assistance, dzięki któremu zawsze otrzymamy pomoc w takich sytuacjach.

Awaria hamulców

Tutaj robi się już znacznie bardziej niebezpiecznie, bo jeśli padną nam hamulce, bardzo łatwo o wypadek. Powody mogą być różne – coś stało się z przewodami albo może klocki hamulcowe są już przetarte. Niestety w tym przypadku sami już nic nie zdziałamy i musimy wezwać pomoc drogową, która odholuje nasze auto w bezpieczne miejsce.

Przegrzanie silnika

Dzieje się to raczej w starszych samochodach, które nie radzą sobie już tak dobrze w dłuższych trasach (szczególnie w upał). W takiej sytuacji silnik może się nawet wyłączyć, przez co łatwo o kolizję. Kiedy zobaczymy kontrolkę silnika, musimy jak najszybciej zjechać w bezpieczne miejsce. Jeśli podejrzewamy, że silnik się przegrzał, należy otworzyć maskę i pozwolić mu się ostudzić. Kiedy wróci on do normalnej temperatury, będziemy mogli jechać dalej, ale po skończonej podróży konieczna będzie wizyta u mechanika.

Problemy ze sprzęgłem

Sprzęgło jest bardzo ważną częścią samochodu i kiedy ono przestanie działać tak, jak powinno, dalsza jazda może być problematyczna, lub nawet niemożliwa. Najlepiej będzie w takiej sytuacji wezwać pomoc, lub, jeśli jesteśmy w dogodnym miejscu, spróbować dojechać do warsztatu, w którym naprawią zepsutą część. Należy jednak pamiętać o tym, że jazda z uszkodzonym sprzęgłem jest niebezpieczna, bo znacznie trudniej jest utrzymać kontrolę nad autem. Nie powinniśmy decydować się na takie rozwiązanie, jeśli nie jest to absolutna konieczność.

Jak widać, są awarie samochodowe, które możemy naprawić sami, ale jednak dla własnego komfortu znacznie lepiej jest wykupić sobie assistance i niczym się nie martwić.