“Post mates” – kim są i czym się zajmują?

MikesPhotos / Pixabay

W związku z tym, że ludzie stają się coraz wygodniejsi i oczekują, że wszystko zostanie dostarczone pod ich drzwi, pojawił się nowy, bardzo opłacalny zawód. Po angielsku nazywa się ich “post mates”, czyli w wolnym tłumaczeniu “pocztowi koledzy”. W Polsce ten zawód nie jest jeszcze aż tak rozpowszechniony, a szkoda, bo ma duży potencjał. Czym zajmują się te osoby i czy warto pracować w ten sposób?

Obowiązki “post mates”

Tak naprawdę to, co robi taka osoba nie jest ściśle określone. Można za to powiedzieć, że usługi, to coś, czym w dużej mierze się zajmuje. Jednak nie jest to tylko jeden rodzaj usług. W dużej mierze, te osoby zajmują się przywożeniem jedzenia z miejsc, które nie oferuje dostaw. W Polsce jest to na przykład duża część restauracji McDonald. Na tym jednak nie kończy się wachlarz ich możliwości. Zepsuta klimatyzacja? “Post mates” przyjadą i ją naprawią! Potrzebujesz, żeby ktoś wyniósł śmieci? Możesz na nich liczyć! A może nie chce Ci się wyjść z psem? Chyba już wiesz do kogo należy zadzwonić! Jak widać, są to osoby od wszystkiego.
W Stanach Zjednoczonych istnieje specjalna aplikacja, w której osoby trudniące się tym zawodem mogą reklamować swoje usługi. Dzięki temu proces ten jest znacznie łatwiejszy zarówno dla nich, jak i dla ich klientów. Poza tym, rozliczanie się również jest ułatwione, bo wszystko dzieje się przez aplikację. Dzięki temu też cały proceder jest legalny.

Co zrobić, żeby zostać “post mates”?

Cóż, w Polsce obecnie nie jest to jeszcze możliwe, ale prawdopodobnie za kilka lat ten trend przyjdzie i do nas. Można więc zastanowić się już teraz co jest potrzebne do pracy w tym zawodzie. Nie da się ukryć, że najważniejszy będzie tutaj samochód (no i może klimatyzacja, jeśli jest lato, bo nie da się ukryć, że będziemy spędzać bardzo dużo czasu w aucie). Bez niego wykonywanie tej pracy może się okazać bardzo trudne. Warto też zastanowić się jakie usługi chcemy świadczyć, rozważyć swoje umiejętności. Na przykład, jeśli jesteśmy złotą rączką, może powinniśmy zająć się drobnymi naprawami. Jednak jeśli nie przychodzi nam nic takiego do głowy, zawsze możemy zająć się tylko dowozem jedzenia. Do tego zadania potrzebny nam będzie tylko samochód i ważne prawo jazdy.
Czy da się na tym właściwie zarobić? Kwoty, jakie zarabia się w tym zawodzie nie są jakieś ogromne, więc nie da się ukryć, że na pełen etat ciężko może być tak pracować. Nie mniej jednak, jeśli szukamy pracy dodatkowej, to będzie to bardzo ciekawy pomysł.