Czym różni się ubezpieczenie OC od AC?

Tumisu / Pixabay

Uszkodzenie auta, udział w wypadku i kradzież – wydarzenia, których każdy z nas chce uniknąć, ale nie zawsze jest to możliwe. Przed konsekwencjami tych zdarzeń chroni nas ubezpieczenie OC i AC. Co różni te dwie polisy i czy warto wykupić je obie?

OC – co to takiego i czemu musimy za nie płacić?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, którą musi wykupić każdy właściciel samochodu. W przypadku, kiedy o nim zapomnimy, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy karę lub mandat. Wbrew temu, co myśli większość ludzi, ta polisa wcale nie pokrywa szkód uszkodzenia naszego auta, a samochodu drugiej osoby, która uczestniczy w wypadku. Na szczęście dzieje się tak tylko wtedy, kiedy to my spowodowaliśmy dane zdarzenie. Co więcej, pieniądze te pokrywają też koszty leczenia ofiary wypadku, jeśli jest to konieczne. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, kiedy jasnym będzie to, że to my zawiniliśmy w danym wypadku. Ważne jest też to, że jeśli sami nie przyznamy się do winy, może zostać wezwana policja, z czym prawdopodobnie będzie wiązać się mandat za dane wykroczenie.
Co dzieje się, jeśli nie zapłacimy za OC? Sprawa zostanie zgłoszona do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wyśle nam wezwanie do zapłaty. Policjant, który odkryje, że nasze ubezpieczenie jest nieważne będzie mógł też wystawić nam mandat, który wyniesie przynajmniej 50 złotych.
Za OC zapłacimy od 500 do 1000 złotych, w zależności od ubezpieczyciela.

AC – czy warto je wykupić?

AC nie jest obowiązkowe, ale warto za nie zapłacić. Wyniesie nas ono około 500-700 złotych, w zależności od tego, co będzie ono obejmować. Najważniejsze jest to, że ten rodzaj polisy pokrywa koszty naprawy naszego samochodu. Co najczęściej obejmuje AC?
-naprawa auta po zderzeniach z innymi samochodami, budynkami, zwierzętami,
-uszkodzenia samochodu przez ludzi i zwierzęta,
-szkody wywołane przez warunki atmosferyczne takie jak burze czy huragany, ale także powodzie czy podtopienia,
uszkodzenie auta przez pożary i wybuchy,
-kradzieże i próby kradzieży.
Im więcej opcji będzie miało nasze ubezpieczenie, tym droższe się stanie. Bardzo ważne jest to, żeby dokładnie czytać umowy, bo mogą one zawierać różne kruczki i drobny druk.
Większość kierowców decyduje się zrezygnować z AC i jest to sporym błędem. Jeśli nie wykupimy tego rodzaju polisy, musimy liczyć się z tym, że za wszystkie uszkodzenia samochodu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Zazwyczaj znacznie bardziej opłaca się pozostawić to ubezpieczycielowi.