Pożyczka na samochód – wady i zalety

stevepb / Pixabay

Pożyczka na samochód jest jedną z dostępnych na rynku metod finansowania zakupu pojazdu. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na nią, bo ma ona wiele zalet. Czy warto wziąć pożyczkę na auto? I jak ją dostać?

Zalety pożyczki na samochód

Główną zaletą pożyczek w ogóle jest fakt, że nie musimy płacić całej sumy od razu, a za to możemy rozłożyć ją sobie w czasie. Rzecz jasna, wiąże się z tym pewne oprocentowanie, więc w sumie płacimy za dany przedmiot więcej, ale dla osób, które nie mają wystarczającej ilości gotówki jest to świetna opcja. Z resztą, jeśli uda nam się znaleźć dobrą ofertę, nie zapłacimy za pożyczkę zbyt wiele. Kolejną zaletą tego sposobu finansowania zakupu samochodu jest fakt, że większość formalności można załatwić przez internet. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na stanie w kolejkach w placówce banku, a wszystko pójdzie szybko i sprawnie.

Wady pożyczki na samochód

Podstawową wadą pożyczki na auto jest jej oprocentowanie, bo w związku z nim płacimy za nie więcej, niż zapłacilibyśmy kupując je za gotówkę. Dlatego tak ważnym jest sprawdzenie wielu ofert zanim którąś z nich wybierzemy i skorzystanie z kalkulatora rat kredytu, który pokaże nam ile dokładnie będziemy płacić w każdym miesiącu. Bardzo pomocne będą tutaj strony, które porównują różne pożyczki, bo na nich możemy zobaczyć co najbardziej nam się opłaca. Kolejną wadą jest fakt, że na przeszkodzie do naszego wymarzonego pojazdu może nam stanąć nasza zdolność kredytowa, a raczej jej brak. Przed udzieleniem pożyczki, bank będzie chciał sprawdzić czy będziemy w stanie ją spłacić i poprosi nas o pokazanie zaświadczenia o zarobkach, które dostaniemy od naszego pracodawcy. W ten właśnie sposób jest sprawdzana zdolność kredytowa. Jeśli okaże się, że nie zarabiamy wystarczająco, żeby spłacać raty pożyczki, decyzja banku będzie negatywna.

Pożyczka na samochód a kredyt gotówkowy

Główną różnicą między tymi dwoma pojęciami jest to, że pożyczka na auto udzielana jest w konkretnym celu i właśnie na to musimy przeznaczyć otrzymane pieniądze. W przypadku kredytu gotówkowego, nic nie ogranicza nas jeśli chodzi o to, na co wydamy gotówkę. Co więcej, kredyt samochodowy jest znacznie łatwiej dostać i zazwyczaj ma on też mniejsze oprocentowanie. W dodatku bardzo często nie jest on objęty prowizją, a jeśli już ona występuje, to nie wynosi więcej, niżeli 10 procent. To sprawia, że koszt takiej pożyczki jest znacznie niższy, niż opłaty za kredyt gotówkowy.