Jak sfinansować zakup samochodu?

DayronV / Pixabay

Zakup auta to duża inwestycja. Wielu z nas jest ono niezbędne w dojazdach do pracy, czy odwiezieniu dziecka do przedszkola. Wybór tego odpowiedniego pojazdu to nie lada wyzwanie. Ciężko jest znaleźć taki samochód, który podoba nam się wizualnie, mało pali i pomieści całą naszą rodzinę. Znacznie trudniej jest również kiedy nie mamy odpowiedniej ilości środków na jego zakup. Jak możemy inaczej sfinansować zakup samochodu niż za gotówkę? Jaki kredyt będzie dla nas odpowiedni?

Pożyczka od rodziny

Jeśli nie mamy wystarczającej ilości środków ale jakąś sumę już udało nam się uzbierać, możemy spróbować poprosić o pomoc kogoś z naszych bliskich. Jeśli rodzina wyrazi zgodę warto spisać między sobą odpowiednią umowę aby każda ze stron czuła się bezpiecznie. Ważne aby zawierała datę i kwotę spłaty. Pozwoli to uniknąć przykrych nieporozumień. Kredyty nawet te zaciągnięte u rodziny, to zobowiązania, które należy spłacić.

Stare auto w zamian

Jeśli posiadamy już jakiś samochód możemy dać go w zamian i dopłacić brakującą kwotę. Jeśli sprzedawca nie jest zainteresowany naszym starym samochodem możemy go również oddać do skupu. Nawet jeśli nie jest w pełni sprawny zawsze wpadnie nam jakaś drobna kwota.

Kredyt samochodowy w banku

Dobrym pomysłem jest wzięcie kredytu samochodowego w banku. Możemy wziąć kredyt również na auto sprowadzone z zagranicy. Samochód może pochodzić z salonu, komisu lub być własnością osoby fizycznej. Nie na każde auto otrzymamy jednak kredyt samochodowy. W zależności od banku różnić się będą wymagania. Najczęściej nie sfinansujemy w taki sposób auta rocznikowo starszego niż 12 lat. Jego wiek w momencie spłaty również jest ważny, i nie powinien wynosić więcej niż 16 lat. Kredyt na samochód jest o wiele bardziej opłacalny ponieważ jego oprocentowanie jest znacznie niższe niż przy tradycyjnych kredytach. Można go rozłożyć nawet na 8 lat. Szczegóły warto sprawdzić w naszym banku.

Kredyt gotówkowy lub pożyczka

Jeśli auto, które wybraliśmy nie spełnia wymogów do zaciągnięcia kredytu samochodowego możemy postarać się o kredyt gotówkowy lub pożyczkę w banku. Jest to znacznie mniej korzystna opcja ponieważ oprocentowanie jest znacznie większe. Jednak poza naszą zdolnością kredytową nie ma tutaj żadnych wymogów odnośnie stanu pojazdu. Kredyt gotówkowy bierzemy bowiem na dowolny cel. Możemy zarządzać przyznanymi środkami wedle uznania.

Nie każdy z nas ma prawo jazdy czy samochód. Są jednak takie sytuacje, że jest on niezbędny. Jeśli nie mamy odpowiednich środków na jego zakup za gotówkę, warto rozważyć wszystkie dostępne opcje i wybrać najlepszą dla siebie.