Jak dbać o auto terenowe?

AaronPictures / Pixabay

Auta osobowe to segment dobrze znany i cieszący się ogromną popularnością. Istnieje wiele warsztatów, które specjalizują się w serwisie takich pojazdów, a także w ich tuningu. Co jednak powiedzieć o samochodach terenowych, stworzonych do jazdy w nieprzyjaznych warunkach, w błocie, piasku i lecie? Ten rodzaj aut wymaga wyjątkowej wiedzy i fachowego podejścia.

 

Różne marki samochodów, na przykład Jeep, mogą stwarzać specyficzne problemy. Dlaczego? Ponieważ producenci takich marek stosują rozwiązania typowe dla siebie, zamiast polegać na zestandaryzowanych lub uniwersalnych. Niekiedy kierowcy nie pozostaje nic innego, jak tylko znaleźć warsztat, który specjalizuje się w naprawach konkretnego przypadku. Taką rolę pełni na przykład Jeep serwis. To najlepsze miejsce, w którym można zadbać o swoją terenówkę. Stale dokształcany i wysoko wyspecjalizowany personel daje poczucie bezpieczeństwa, gdy zostawiamy pod ich opieką nasz ukochany samochód.

 

Co jeszcze przemawia za tym, by korzystać z usług takich warsztatów, jak ten wymieniony powyżej? Rozsądne wydaje się, by nie próbować napraw na własną rękę. Można bardzo zaszkodzić i nieodwracalnie uszkodzić samochód. Poza tym pewne prace serwisowe, takie jak napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym, nie mogą być przeprowadzane w warunkach domowych. Wymagają nie tylko wiedzy, ale też uprawnień i konkretnych maszyn, drogiego sprzętu. Z tych powodów o wiele lepiej jest powierzyć opiekę nad autem terenowym fachowcom, którzy pracują w wyspecjalizowanych warszatatach, takich jak Jeep Serwis.

 

Poza tym warto rozważyć wizytę w ASO, jeśli posiadany przez nas samochód jest objęty fabryczną gwarancją. Czy możemy zrobić coś jeszcze, by ukochana terenówka działała bez zarzutu? Samemu trzeba pilnować wielu spraw, takich jak regularna wymiana płynów, przede wszystkim oleju. Niejeden samochód stracił swój urok i moc, gdy właściciel zatarł silnik, a olej był zbyt rzadko, albo nawet wcale nie wymieniany. To karygodny błąd, sytuacja, do której nie można dopuścić. Ważna jest też dbałość o świece zapłonowe. Ich dobra kondycja warunkuje szybki i bezproblemowy zapłon. Wymiana świec nie jest skomplikowana i może ją przeprowadzić nawet amator.