Co należy do podstawowego wyposażenia samochodu

stux / Pixabay

Są takie elementy wyposażenia, w tym dodatki kupowane poza autoryzowanym serwisem, które absolutnie należy mieć ze sobą w aucie. Podróż bez nich może nie tylko okazać się nieudana, ale też – w kryzysowej sytuacji – zagrażać zdrowiu i życiu naszemu bądź pasażerów. O jakie rzeczy chodzi? Prawo nakazuje, aby w każdym aucie znajdowała się gaśnica i apteczka samochodowa.

 

Czy te regulacje mają na celu pognębić kierowców i narzucić na nich ciężar odpowiedzialności, trudny do uniesienia? Skądże znowu! Podobnie jak inne prawa, również wymagania dotyczące apteczek i gaśnic zostały sformułowane po to, by chronić uczestników ruchu drogowego. Może się przecież okazać, że w wypadku kolizji, któryś z pojazdów stanie w płomieniach. To bardzo trudna i stresująca sytuacja, której można zaradzić, dysponując wysokiej jakości gaśnicą samochodową.

 

Oczywiście, nie wystarczy ją posiadać. Przydatne jest też odpowiednie, wcześniejsze przeszkolenie, które pozwoli nam wykorzystać w pełni możliwości i potencjał sprzętu gaśniczego. Takie szkolenia można odbyć na własną rękę, w ośrodkach doszkalających kierowców. Innym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, organizowany przez instytucje samorządowe lub zakłady pracy. Warto dobrze wybrać gaśnicę.

 

Nie ma najmniejszego sensu kupno takiej, w której umieszczono niewiele środka gaśniczego. Jej praca to zaledwie kilka, w porywach kilkanaście sekund. Zdecydowanie mądrzejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w prawdziwą gaśnicę, która pozwoli na kilka minut akcji ratowniczej. To naprawdę ma znaczenie. A czy warto, aby w naszym pojeździe stałe miejsce zajęła apteczka samochodowa? Jak najbardziej. Ponieważ w wyniku zwykłej stłuczki, a co dopiero wypadku, może dojść do poważnych skaleczeń, obić i otarć, wspomniana apteczka, będąca źródłem leków, bandaży i wody destylowanej, pomoże udzielić pierwszej pomocy.

 

To bardzo ważne, by nie tylko ją posiadać, ale też dbać o właściwy stan wszystkich środków. Obejmuje to sprawdzanie dat ważności bandaży, leków i wody utlenionej. Niekiedy trzeba wymienić stary element. To są koszty, ale nie zapominajmy, że chodzi o najwyższą stawkę – bezpieczeństwo i życie uczestników ruchu drogowego.