Nowoczesne auta

Pexels / Pixabay

Kilkadziesiąt lat temu samochód posiadał jedynie, wycieraczki i klakson, współczesne modele aut są bogato wyposażone, nowoczesny samochód jest naszpikowany elektroniką.
W najbardziej awansowanych technologicznie modelach aut znajdują się radaru dalekiego i średniego zasięg, kamery z każdej strony auta, czujniki ultradźwiękowe. Każdy z tych czujników musi być podłączony za pomocą przewodu elektrycznego z modułem sterującym. W nowoczesnych autach takich modułów sterujących może być nawet ponad 90, najważniejszym jest centralny komputer. Aby wszystkie systemy mogły działań sprawnie i błyskawicznie potrzebne jest zaawansowane oprogramowanie. O skali jego rozbudowanie może świadczyć długość linijek kodu, może ona składać się ze stu linijek. Taką ilość razem wziętą posiada facebook i system i windows. Przewody zasilające są bardzo cienkie, o średnicy około 1 mm. Długość przewodów zasilających w aucie może wnosić nawet kilka kilometrów. Inżynierowie muszą pracować 2 lata nam planem rozłożenia przewodów. Liczba przewodu różni się w zależności od wyposażanie auta.Czujniki wpływają na nasze bezpieczeństwo również wtedy, kiedy kolizja będzie nie unikniona. Przykładem takich działań jest poduszka powietrzna, które w zależności od siły uderzenia napełnia się w większym lub mniejszym stopniu wodą. Do komputera sterującego informacje docierają poprzez czujniki zderzenia. Czujniki mogą się również znajdować przy gniazdach pasów bezpieczeństwa, przez co poduszki są uruchomiona w miejscu, gdzie siedzi pasażer. Od 2020 roku każde model aut, również te najtańsze będą musiały, posiadać w obowiązkowym wyposażeniu system automatycznego hamowania awaryjnego, system aktywnego utrzymywania auta na pasie ruchu.Aby zamontowanej najwyżej klasy nagłośnienie w aucie, potrzeba dużej ilości przewodów, kilkunastu głośników.Poprzez informacje dostarczane przez czujniki prędkości, kąta skrętu kierownicy, jednostka sterujące zawieszeniem, może dopasować zawieszenie do warunków drogowych.

Praktyczne wyposażenie dla każdego kierowcy

Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania odnośnie auta. Samochody produkowane w ogromnej liczbie egzemplarzy powinny spełniać oczekiwania szerokiego grona klientów. Dlatego ważne konstruowanie aut zróżnicowanych od względem wyposażenia i stylu. Nie każdy potrzebuje dużego auta, z pojemnym bagażnikiem. Luksusowe limuzyny są niefunkcjonalne dla osób mieszkających w mieście. Najnowsze auta kompaktowe segmentu premium oferują bogaty system wyposażenia, wysokiej jakości skórzaną tapicerkę. Nowoczesna auta wyróżnia to, że potrafią dostrzec do tego, czego nie widzi kierowca i zareagować w milisekundzie. Nowoczesny systemy wsparcia kierowców przydarzą się każdym, jeśli trzeba wyjechać z zatłoczonego parking u. Wielofunkcyjna kierownica to bardzo praktyczne wyposażeni auta, ponieważ kierowca może skupić się na prowadzeniu, wykonać różne czynności, bez odrywania rąk z kierownicy. Ciekawą ofertą wyposażenia dla kierowców, którzy nie posiadają garażu, jest ogrzewanie przewodowe. Wykorzystana technologia pozwala doprowadzić ogrzewanie elektryczne do szyb. Przez co można szybko się pozbyć śniegu, lodu z przedniej szyby. Na wewnętrzną warstwę szkła zakładana jest warstwa metalu przed laminowaniem. Dobrym rozwiązaniem dla kierowców w Polsce, gdzie mamy przejściowy klimat są szyby hydrofobowe, które poprawiają widoczność na drodze podczas opadów.