Odrestaurowywanie zabytkowych aut

sick-street-photography / Pixabay

W Polsce przybywa miłośników starych aut, wiele jakich pojazdów potrzebuje jednak kompleksowy remont. Tego rodzaju renowacją zajmują się doświadczone warsztaty samochodowe. Znasz się na mechanice, dodatkowo kochasz zabytkowe auta, przedstawiany wskazówki jak otworzyć warsztat zajmujący się odrestaurowaniem takich pojazdów. Najpierw trzeba założyć działalność gospodarczą, może zrobić to przez internet, składając wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności gospodarczej.

Musimy zadbać o wysokiej jakości zespół fachowców, którzy mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w pracy z zabytkowymi autami. Jeśli obracamy się z branży motoryzacyjnej, warto zapytać o rekomendacje wśród znajomych. Aby zapewnić drugie życiem starym autom, ważne jest odpowiednie wyposażenie warsztatu. Na start potrzebna około 40 tysięcy, aby wyposażyć taki warsztat. Potrzebny będzie zakup podstawowych urządzeń takich jak m.in.: klucze, mierniki kół, podnośniki samochodowe. Szukając miejsca na warsztat, warto rozejrzeć się po okolicy, czy nie nie jakiś opuszczonych fabryk, ponieważ takie hale można łatwo zaadoptować na warsztat. Prowadzenie warsztatu, który zajmuje się renowacją samochodu, wiąże się ze znajomością dokładnej budowy danego modelu auta, precyzji w wykonywanej pracy, Jest to duże wyzwanie, któremu zwykły mechanik nie podoła. Jest to żmuda i trudna praca, która wymaga czasu. Kompleksowe odrestaurowania auta polega na jego rozbiórce na części pierwsze, wypiaskowania nadwozia, dokonaniu napraw blacharskich, regeneracji każdego podzespołu, pracach lakierniczych i tapicerskich, na końcu na montażu. Zakres takich prac może zajmować nawet do 1000 godzin. Do napraw potrzebne są części, których nie są dostępne w stacjonarnych sklepach z częściami. Pewnie elementy trzeba stworzyć od podstaw. Całkowity koszt odrestaurowania auta zależy od modelu auta, cen części, bazowego stanu technicznego pojazdu. Każdy etap pracy powinien być rozliczany na bieżąco z klientem. Dla przykładu renowacja samochodu marki syrena 100 tysięcy złotych.Efekt cieszy oka, a przekręcenie kluczyka w stacyjce i usłyszenie ryku silnika rozpala serce miłośników klasycznych aut.

Poszukiwania zabytkowych aut

Zakup zabytkowego auta wymaga ostrożności. Za zabytkowe pojazdy, są uważane auta mające co najmniej 25 lat, produkcja zakończyła się minimum 15 lat temu. Poszukując zabytkowego auta, warto wiedzieć, co nas interesuje, najlepiej znać się kolekcjonerskim starych aut. Zabytkowe auta to pasja, ale również sposób na inwestowanie. Nie służą się codzienne poruszania się, pozostawione są w garażu. Jeżeli chodzi rynek aut kolekcjonerskich to podaż modeli i przedziały cenowe są ogromne, wszystko zależy od zasobu portfela nabywcy. Przy wyborze auta należy sprawdzić jego stan prawny i techniczny. Często tego typu auta nie mają dowody rejestracyjnego, dlatego ciężko ocenić, kto jest jego właścicielem. W takim przypadku potwierdzeniem własności może być postanowienie spadkowe, w wydziale komunikacji trzeba złożyć oświadczenie o braku dowodu rejestracyjnego. Aby sprawdzić stan techniczny auta, warto przeprowadzić jazdę testową.