Sprzedaż samochodu – jak odpowiednio przygotować pojazd w 4 prostych krokach?

rezaqorbani / Pixabay

Ford, Audi czy BMW – w walce o korzystną sprzedaż samochodu liczy się nie tylko marka, ale także inne aspekty. Na jakie z nich warto zwrócić uwagę, podczas przygotowania auta, zanim trafi ono w ręce nowego właściciela? Oto kilka wskazówek.

Dokumenty na pierwszym planie

Dbając o podstawy, upewnijmy się, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, jakie powinien otrzymać wraz zakupionym pojazdem jego nabywca. Mowa tu nie tylko o tak podstawowych jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu (jeśli zostały wydane) czy polisie OC. Dobrą praktyką, której może wymagać od nas potencjalny nabywca jest przekazanie także dokumentacji związanej z historią napraw, jakie były do tej pory prowadzone – w trakcie eksploatacji auta warto więc gromadzić wszystkie rachunki w tym zakresie. Dla kolejnego właściciela to dowód na naszą uczciwość i troskę o dobry stan auta.

Zadbany stan auta

Przygotowując się na sprzedaż samochodu, zwykle zwracamy również uwagę na stan samego pojazdu. Warto zastanowić się, czy auto posiada drobne uszkodzenia, usterki lub rysy, które możemy naprawić lub usunąć, jeszcze zanim wystawimy posiadany samochód do sprzedaży. Nawet gwarantujące doskonałe osiągi BMW, wyróżniający się przestronnością Mercedes czy funkcjonalna KIA nie zainteresują potencjalnego nabywcy, jeśli będą prezentować się niedbale.

Kolejną dobra praktyką, jaką często podejmują właściciele aut jest odpowiednie przygotowanie auta do sprzedaży – zabieg ten dotyczy nie tylko stanu zewnętrznego, ale także i wnętrza. Dobrym pomysłem może okazać się wizyta w myjni połączona z usługami auto detailingu Odkurzmy auto, drobne i wymagające tego elementy wymieńmy, zatroszczmy się o stan tapicerki, zanim przejdziemy do kolejnego kroku, jaki również ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o skuteczną sprzedaż samochodu – wykonanie odpowiednich zdjęć.

W dobrym kadrze

Ogłoszenie, które nie zostanie uzupełnione o zdjęcia dokumentujące stan pojazdu, szybko zniknie w gąszczu konkurencyjnych ofert. Jeśli nie pominiemy tego kroku, zyskujemy dodatkowe punkty w walce o uwagę potencjalnych odbiorców. Wielu właścicieli zastanawia się, jak wykonać dobre zdjęcia przygotowanego do sprzedaży auta. Pojazd zaprezentujmy w świetle dziennym na neutralnym tle, np. na eleganckim podjeździe. Dobrym pomysłem będzie zrezygnowanie z popularnych filtrów – mogą zaburzyć ocenę faktycznego stanu lub koloru naszego auta. Warto zwrócić uwagę także na to, jak ustawiony jest pojazd – profesjonalne ogłoszenia prezentują go z wielu ujęć. Jeśli samochód posiada widoczne uszkodzenia lub usterki – nie warto tuszować tego, co potencjalny nabywca i tak zobaczyłby, odwiedzając nas podczas rozmowy na temat auta.