Auto z salonu czy używane – plusy i minusy

Skitterphoto / Pixabay

Zakup samochodu nie jest prosty, a na naszej drodze może pojawić się wiele przeszkód. Na rynku dostępne jest tyle aut, że czasem bardzo trudno jest się zdecydować nawet jeśli mniej więcej wiemy czego szukamy. Oglądamy ogłoszenia samochodowe i nie jesteśmy w stanie wybrać auta idealnego. Na szczęście jest kilka wskazówek, które mogą nam ten proces znacznie ułatwić.

Nowy czy używany?

To podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać jeszcze zanim zaczniemy szukać jakiegokolwiek samochodu. Rzecz jasna, tutaj wszystko będzie zależało od naszego budżetu, bo używane auta będą znacznie tańsze, niż nowe. Nie mniej jednak, te z salonu zawsze będą w idealnym stanie, bo nikt nimi jeszcze nie jeździł. Musimy zastanowić się ile chcemy wydać na nasz nowy pojazd i na podstawie tego zdecydować czy idziemy do salonu, czy zaczynamy oglądać ogłoszenia samochodowe.

Samochód z salonu

Jeśli zdecydujemy się kupić nowe auto, a nie chcemy wydać na nie majątku, warto odwiedzić outlet. To miejsce, w którym znajdziemy nieużywane samochody ze starszych roczników. Dzięki temu, że nie są one najnowsze, ich cena będzie znacznie niższa. Co więcej, przed zakupem warto umówić się na jazdę próbną i sprawdzić czy prowadzenie danego auta nam się spodoba. To szczególnie ważne kiedy kupujemy samochód, który z niczym nie przypomina tego, którym jeździliśmy do tej pory. Może się bowiem okazać, że jeśli wcześniej mieliśmy małe, miejskie auto, jazda Jeepem może być problematyczna.

Samochód używany

Kupno używanego auta jest na pewno znacznie bardziej ryzykowne, niż w przypadku tego z salonu. Nie mniej jednak, możemy być pewni, że zapłacimy za nie dużo mniej. Czytając ogłoszenia samochodowe trzeba być bardzo uważnym i zwracać uwagę na szczegóły. Watro też przyjrzeć się zdjęciom, chociaż właściciel mógł próbować ukryć ewentualne mankamenty. Dlatego też przez zakupem używanego samochodu koniecznie trzeba obejrzeć go na żywo. Jeśli jest taka możliwość, warto też zapytać o jazdę próbną. Co więcej, jeśli nie znamy się na motoryzacji, warto wziąć ze sobą kogoś, kto ma na ten temat pojęcie. Taka osoba zauważy detale, na które my nie zwrócilibyśmy uwagi i być może uchroni nas przed nieprzyjemnościami w przyszłości.

Podsumowując, kupno auta z salonu znacznie różni się od poszukiwań samochodu używanego. Na obu tych opcjach możemy dużo zyskać, ale da się też wiele stracić. Niezależnie od tego jaki samochód kupujemy, musimy być bardzo ostrożni i zwracać uwagę na szczegóły.