Czy Twoje auto jest gotowe na jesień?

Jesień to pora roku, która stawia przed kierowcami wiele wyzwań. Opady deszczu, liście zalegające na drodze, a także zmienne warunki pogodowe mogą sprawić, że podróżowanie staje się bardziej wymagające – nie trudno o niebezpieczne sytuacje. Okazuje się, że wielu kłopotów można uniknąć, odpowiednio przygotowując auto na tę wymagającą porę roku.

1. Sprawdź oświetlenie

Jesienne dni są krótsze, a zmierzch zapada szybciej. Dlatego powinno się skontrolować sprawność wszystkich świateł w aucie. Upewnij się, że reflektory, światła mijania, światła przeciwmgielne i kierunkowskazy działają poprawnie. Działające prawidłowo oświetlenie nie tylko poprawia widoczność oraz pozwala na szybsze reagowanie na to, co dzieje się na trasie, ale także sprawia, że nasz pojazd mogą dostrzec inni kierowcy.

2. Wymiana opon na zimowe

Jesienią temperatura zaczyna spadać, często pada deszcz, nierzadko pojawia się też marznąca mżawka. Dlatego warto wymienić opony letnie na zimowe, czyli takie, które są dostosowane do warunków panujących w chłodniejszych miesiącach. Zapewniają one lepszą przyczepność do nawierzchni, co oznacza mniejsze ryzyko poślizgów oraz krótszą drogę hamowania. Istotnie zwiększa to bezpieczeństwo podczas pokonywania mniejszych lub większych odległości. Nie bez przyczyny o temacie tym regularnie przypominają zarówno duże media, jak i te lokalne (jak np. tutaj: https://moje-gniezno.pl/125283/pora-zaczac-przygotowania-do-sezonu-zimowego/). Jednocześnie pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach.

3. Kontrola układu hamulcowego

Trudno mówić o bezpiecznym podróżowaniu, jeżeli w samochodzie mamy niesprawny układ hamulcowy, w tym jego poszczególne elementy są zużyte. W związku z tym, zanim jesień rozgości się na dobre, warto sprawdzić stan klocków hamulcowych i tarcz. Upewnijmy się, że w razie potrzeby możemy liczyć na hamulce, unikając w ten sposób niebezpiecznych sytuacji na drodze.

4. Dokładne mycie i zabezpieczenie lakieru

Liście, błoto i sól na drogach mogą negatywnie wpływać na stan lakieru samochodu. Dlatego warto regularnie myć i zabezpieczać karoserię. Nakładanie wosku lub specjalnego preparatu ochronnego pomoże utrzymać lakier w dobrym stanie i zapobiegnie korozji. Dobrze też regularnie dbać o wnętrze samochodu – im mniej wilgoci w środku, tym lepiej, choćby ze względu na parujące szyby.

5. Wymiana wycieraczek

Dobra widoczność jest kluczowa, zwłaszcza podczas deszczu i mgły. Zatem sprawdź stan wycieraczek przednich i tylnych oraz reaguj, jeżeli zauważysz symptomy pogorszenie ich działania. Jeśli wycieraczki okażą się zużyte, nie czekaj i wymień je na nowe – nie zajmie Ci to wiele czasu, jak również nie powinno nadszarpnąć domowego budżetu.

Uwaga!

Pamiętaj także, że regularne kontrole i konserwacja samochodu to podstawa, jeżeli zależy nam na długotrwałym użytkowaniu bez większych problemów. Nie zapominaj o cyklicznej wymianie oleju, sprawdzaniu poziomu płynów eksploatacyjnych oraz dbaniu o ogólny stan techniczny pojazdu. Tylko wtedy można mieć pewność, że auto jest sprawne i gotowe na każdą porę roku.