Leasing – wady i zalety

PublicDomainPictures / Pixabay

Zakup samochodu wiąże się ze sporymi kosztami i nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na kupno go za gotówkę. Na szczęście obecnie jest bardzo dużo różnych sposobów finansowania, które ułatwiają ten proces. Jednym z najpopularniejszych jest leasing. Na czym to polega i czym różni się pożyczka od leasingu?

Zalety leasingu

Samochód wzięty w leasing nie będzie prawdziwie naszą własnością, dopóki go całkowicie nie wykupimy. Jest to jednocześnie wada i zaleta, bo z jednej strony dobrze jest mieć świadomość, że pojazd jest nasz, a z drugiej sprawia to, że nie jesteśmy do niczego zobowiązani i możemy go zwyczajnie wymienić, gdy okres leasingowania się skończy. Jest to dobra opcja dla osób, które lubią często wymieniać auta i jeździć coraz to nowszymi modelami. Leasing polega na tym, że płacimy co miesiąc raty, które umożliwiają nam korzystanie z pojazdu, a kiedy nasza umowa się skończy, będziemy mieli możliwość wykupienia go za część jego wartości. Sprawia to, że leasing jest wyjątkowo opłacalny na tle innych metod finansowania zakupu samochodu. Jest to szczególnie dobra opcja dla firm, bo przedsiębiorcy nie będą mieli większego problemu z uzyskaniem zgody na zakup auta w leasingu.

Wady leasingu

Jak już wiemy, samochód wzięty w leasing nie należy do nas dopóki go nie wykupimy. Zupełnie inaczej jest, gdy metodą finansowania, na jaką się zdecydujemy jest pożyczka bankowa. W tym przypadku auto staje się nasze w momencie zakupu, a później musimy tylko spłacać raty o określonej wysokości. Kolejną wadą jest to, że jednak jest to zobowiązanie, które będzie z nami przez kilka (jeśli nie kilkanaście) kolejnych lat. Nie każdy chce zobowiązywać się na tak długo i wtedy zakup samochodu za gotówkę będzie znacznie lepszą opcją. Często jednak nie mamy tutaj większego wyboru, bo zwyczajnie nie stać nas, by zapłacić tak dużą sumę od razu. Oprócz tego, osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej może mieć problem, żeby dostać auto w leasing, bo tego typu finansowanie jest zazwyczaj kierowane do firm. Oczywiście jest możliwość, że osoba prywatna będzie mogła zdecydować się na leasing, ale będzie to zwyczajnie trudniejsze, niż w przypadku przedsiębiorców.

Podsumowując, leasing jest ciekawą opcją, jeśli chodzi o zakup samochodu, ale nie jest on przeznaczony dla wszystkich. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek sposób finansowania, musimy przemyśleć wszystkie za i przeciw i wziąć pod uwagę naszą sytuację finansową w danym momencie i spróbować przewidzieć jak będzie się ona prezentowała za kilka lat.