Czy opłaca się wynajmować auto?

Skitterphoto / Pixabay

Stojąc przed decyzja, czy kupić nowy samochód, większość konsumentów stara się przeanalizować możliwe zyski i straty. Nie da się ukryć, że wydanie kilkudziesięciu, albo nawet kilkuset tysięcy na zakup w salonie, może być zbyt trudne dla budżetu większością Polaków. Po protestu nie są oni w stanie udźwignąć tak dużego zobowiązania. Istnieje jednak alternatywna opcja, a mianowicie długoterminowy wynajem aut .

 

Jak to działa i z czym to się je? Cała usługa polega na podpisaniu umowy użyczenia z jedną z firm, które oferują usługi wynajmu. Następnie otrzymujemy wybrany przez siebie model, albo samochód dostępny w wybranym przez nas segmencie. Często możliwe jest zamówienie dostarczenia auta prosto pod dom. To bardzo wygodne, jeżeli zależy nam na czasie. Oczywiście pewne obowiązki spoczywają też na wynajmującym. Nie można zapominać, ze długoterminowy wynajem aut to duża odpowiedzialność. Przejmując pojazd trzeba poświecić czas na jego dokładne oględziny, a nawet na sporządzenie dokumentacji fotograficznej, która zaświadczy o stanie samochodu.

 

Takie zabiegi zabezpieczają nas przed ewentualnymi kosztami naprawy mechanicznej lub blacharskiej. Czym różni się wynajęcie auta na dłuży okres od tego krótkoterminowego? Odpowiadając jednym słowem, ceną. Podpisanie umowy na pół roku lub dwanaście miesięcy sprawia, że uzyskujemy preferencyjne warunki i niższe miesięczne koszty użytkowania. Jesteś jeszcze jeden praktyczny aspekt omawianego tematu. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarcza, to zobowiązanie powstałe każdego miesiąca w wyniku wynajmu samochodu możemy doliczyć do kosztów prowadzenia firmy.

 

W ten sposób zmniejsza się kwota podatku, którą należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego, a rosną dochody. Jak widać, opłaca się wynajmować auto. Co prawda, trzeba poświecić czas na to, by znaleźć ofertę godną uwagi, a także zapoznać się z regulaminami i umową sporządzoną przez wypożyczalnię, ale wysiłek ten procentuje w postaci zaoszczędzonych pieniędzy. Możemy cieszyć się, że coraz więcej miast w Polsce korzysta z tej ciekawe, ale tez ekologicznej formy wspierania przedsiębiorców. Jeszcze bardziej zbliża nas to do standardów przestrzeganych w krajach Unii Europejskiej. Oby tak dalej.