Jak zadbać o swój pierwszy samochód?

BeJan / Pixabay

W końcu mamy w ręce prawo jazdy. Teraz czeka nas zakup pierwszego samochodu. To bardzo ważny moment w życiu każdego kierowcy. Nie każdy wie od razu na jaki model się zdecydować. Zazwyczaj jako pierwsze auto wybieramy te z niższej półki cenowej. Traktujemy je jednak jakby było warte milion dolarów. Ubolewamy kiedy na karoserii pojawi się mała ryska, mimo że pojazd ma już swoje lata. Co zrobić aby samochód posłużył nam jak najdłużej? Jak świeżo upieczony kierowca powinien zadbać o swoje pierwsze auto?

Utrzymanie porządku

Zadbanie o porządek i odpowiednio częste mycie to podstawa. Myjnia samochodowa oferuje nam kilka opcji. Możemy umyć nasze auto samodzielnie. Kupujemy w tym celu żetony, po których wrzuceniu jest określony czas na mycie. Możemy go oczywiście przedłużyć wrzucając tyle żetonów ile potrzebujemy. Jeśli nie chcemy się jednak męczyć wybierzmy myjnię automatyczną. Działa to w ten sposób, że wjeżdżamy do niej samochodem i uruchamiamy maszynę, która myje go samodzielnie. Najdokładniejsza będzie jednak myjnia ręczna. Jej pracownik może również posprzątać wnętrze auta np. odkurzyć fotele czy dywaniki. Zazwyczaj jest to jednak najdroższa opcja.

Sprawne auto przez cały rok

Jest kilka rodzai płynów, których poziom powinniśmy co jakiś czas sprawdzać i na bieżąco uzupełniać. Mowa tutaj o płynie hamulcowym, do chłodnicy czy spryskiwaczy. Należy również dbać o odpowiednią ilość oleju silnikowego. Raz w roku, zwłaszcza po okresie zimowy, warto sprawdzić szczelność klimatyzacji i ją odgrzybić. Nie zapomnijmy również o corocznych przeglądach sprawności pojazdu czy wymianie opon, w zależności od sezonu.

Odpowiedni klimat we wnętrzu

Pomyślmy nie tylko o obowiązkach ale również i o przyjemnościach. Zadbajmy o odpowiedni klimat we wnętrzu naszego samochodu. Niech nie walają się w nim śmieci czy dokumenty. Dobrym pomysłem jest zakup organizera, który możemy powiesić na siedzeniu pasażera. Jazdę uprzyjemni też odpowiedni zapach. Wybierzmy taki jaki lubimy. Możemy nadać wnętrzu odpowiedni klimat. Na lusterku zawieśmy maskotkę z ulubionego filmu lub krzyżyk św. Krzysztofa jeśli chcemy cali dojechać do celu. Wygląd auta z zewnątrz również może nabrać charakteru jeśli na tylni zderzaku przykleimy pasującą do nas naklejkę. Nie bójmy się w tej kwestii zaszaleć. W końcu to nasze pierwsze auto. Ważne żebyśmy w jego wnętrzu czuli się dobrze. Niech każda podróż nim będzie niezapomniana. Nawet jeśli nie jest to najdroższy samochód na świecie dla nas może właśnie taki być.