Kiedy wybieramy się na wakacje lub w jakąś podróż, bardzo często chcemy zabrać ze sobą nasze zwierzęta. O ile koty czy chomiki nie sprawią nam większego problemu, o tyle duży pies może się okazać kłopotliwy. Jak powinno wyglądać przewożenie zwierząt w samochodzie, żeby nasi pupile byli nie tylko bezpieczni, ale też by podróż była dla nich komfortowa?
Nie pozwalaj zwierzakowi spacerować po aucie!
Wiele osób rezygnuje z transporterów i pozwala swoim pupilom robić w samochodzie co tylko chcą. Sprawiają w ten sposób, że jazda jest nieprzyjemna na wszystkich pasażerów, a w dodatku narażają ich na niebezpieczeństwo. Zwierze może się w każdej chwili przestraszyć, wskoczyć na kierowcę i w ten sposób spowodować wypadek. Niezależnie od tego jak dobrze wytrenowany jest nasz pupil, nigdy nie powinniśmy pozwalać mu chodzić luzem po samochodzie w czasie jazdy.
Transporter czy smycz?
Jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta, takie jak koty transporter będzie świetnym wyjściem. Sprawi on, że nasz zwierzak będzie się czuł bezpiecznie, a my nie będziemy musieli martwić się tym czy zaraz coś nam nie wskoczy na głowę. Jeśli decydujemy się na przewożenie milusińskiego w transporterze, to bardzo ważne, żeby go jeszcze jakoś dodatkowo zabezpieczyć, chociażby za pomocą pasów bezpieczeństwa.
Z drugiej jednak strony duży pies i transporter nie idą w parze. Bardzo ciężko jest znaleźć taką klatkę, a nawet jeśli już coś takiego mamy, zmieszczenie jej w samochodzie graniczy z cudem. Dlatego też duży pies powinien być przewożony na smyczy. Najlepiej jeśli jest druga osoba, która może tą smycz trzymać podczas jazdy, ale jeśli nie ma takiej możliwości, zawsze możemy ją zaczepić o coś w samochodzie.
Zadbaj o komfort pupila
Przewożenie zwierząt w samochodzie może wiązać się z dużym stresem nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych zwierzaków. Dlatego właśnie to bardzo ważne, żeby robić regularne przerwy w jeździe, podczas których nasz pupil będzie mógł rozprostować nogi czy napić się wody. Jeśli jedziemy w dalszą trasę, to bardzo ważne, żeby przewidzieć też przerwy na jedzenie. Istnieją zwierzaki, które w tym stresie nie będą chciały jeść, ale jeśli nasz pies czy kot podchodzi do jazdy samochodem na luzie, z pewnością zgłodnieje. Jeśli chodzi o koty, to warto mieć ze sobą też podróżną kuwetę, która pozwoli mu załatwić się w warunkach, które zna. Jeśli kot jest kanapowcem i nie wychodzi za często na zewnątrz, z pewnością nie będzie chciał załatwić się na trawniku koło parkingu!