Jak przewozić dzieci w aucie?

Victoria_Borodinova / Pixabay

Fotelik samochodowy to produkt, który powinniśmy kupić przed narodziny dziecka. Jednak wybór dobrego fotelika jest często wzywaniem. Przy wyborze modelu fotelika należy uwzględnić wagę, wzrost oraz wiek dziecka. Foteliki są obowiązkowym wyposażanie w aucie z dzieckiem do momentu, kiedy pociecha osiągnie 150 cm wzrostu. Nie można zastępować fotelika podstawkami lub adapterami do pasów. Dostępne jest pięć kategorii wagowych fotelika dla dziecka.

 

Pierwsza grupa 0, do 10 kg wagi dziecka, często nazywany nosidełkiem dla dzieci. Fotelik montuje się tyłem do kierunku jazdy, posiada pałąk, który ułatwia przenoszenie, jest to również dodatkowe zabezpieczenie podczas wypadku. Grupa I fotelików dla dzieci jest dedykowana dzieciom o wadzie 9-18 kg, dla dzieci wieku 1-4 lat. Można tego rodzaje foteliki zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Grupa II to modela dla dzieci o masie 15-26 kg, dzieci zapinane są za pomocą pasów samochodowych. Grupa III jest przeznaczona dla dzieci ważnych do 22 do 36 kg. Podczas zakupu fotelu samochodowego dla dziecka należy zwrócić uwagę na zakres regulacji siedziska, regulację pasów, czy można zdjęć pokrowiec z fotelika i wyprać. Czy fotel spełnia wymagane normy bezpieczeństwa ECE 44/03 (lub 44/04)

Jak zamontować fotelik

Gdy już zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto przymierzyć go w aucie, aby mieć pewność, że można go stabilnie zamontować. Bezpieczny fotel powinien posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa ( ECE). Homologacja zawarta na foteliku informuje, że dany model został dopuszczony do sprzedaży. Warto również sprawdzić, jaki wyniki osiągnął fotelik testach zderzeniowych, ważne, aby otrzymał minimum ocenę 3. Informacje na temat montażu znajdują się w instrukcji, w sklepach stacjonarnych sprzedawcy mogą pomoc w prawidłowym montażu. Najlepszym miejscem na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy auta, jeśli posiada 3-punktowy pas bezpieczeństwa, wtedy dziecko jest bezpieczne podczas kolizji, uderzeń czołowych i bocznych. Foteli możemy zamontować na miejscu obok pasażera, jeśli nie posiada ono poduszki powietrznej lub jest wyłączona. Zalecane jest, aby dzieci do wieku 2 lat przewozić tyłem do kierunku jazdy. U małych dzieci mięśni szyi nie są jeszcze dobrze rozwinięte, aby stanowić oparcie głowy. Podczas zderzenia dziecko nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy na szyi, co może prowadzić do złamania kręgu szyjnego u dziecka.
Kupując fotel samochodowy dla dziecka, nie warto oszczędzać, ponieważ najtańsze modele nie posiadają certyfikatu bezpieczeństwa, dzieci nie jeździ w foteliku dla wygody tylko bezpieczeństwa. Niektóre foteliki mają możliwość regulacji oparcia, przez co dziecko może się zdrzemnąć podczas długiej trasy. Warto zadbać, aby siedzisko fotelika było, dopasowane go wysokości tylnej kanapy w aucie, ma to wpływ na jakiej wysokości,dziecko będzie mieć stopy.Długość siedziska powinna być dostosowania do długości nóg dziecka. Przy wyborze warto porównać kilka modeli, jak wpasowują się do naszego auta.