Kolizja samochodowa jest czymś, czego każdy kierowca chce uniknąć, ale mimo to na drogach jest ich coraz więcej. Dlatego też warto wiedzieć jak się zachować, kiedy już do niej dochodzi. Co zrobić tuż po zderzeniu? I jak poradzić sobie z kosztami, na które naraża nas stłuczka?
Kolizja a wypadek
To bardzo ważne, żeby być w stanie odróżnić od siebie te dwa pojęcia. Różnica między nimi jest bardzo duża, bo kolizja to zdarzenie drogowe, w którym nie ma żadnych ofiar. Z kolei jeśli ktoś jest pokrzywdzony (lub umiera), takie zdarzenie nazywamy wypadkiem drogowym. Dziś zajmiemy się tym pierwszym z dwóch pojęć – kolizją.
Zaraz po zderzeniu
Stłuczka zawsze wiąże się z ogromnym stresem, przez który bardzo trudno jest myśleć trzeźwo. Musimy jednak skupić się i zrobić wszystko, żeby nie pogorszyć sprawy. Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie czy nie ma żadnych ofiar, którym potrzebna jest pomoc. Jeśli tak, musimy udzielić im pierwszej pomocy i wezwać pogotowie. Jeśli nie, możemy zająć się szkodami materialnymi, które powstały na skutek kolizji. To bardzo ważne, żeby na tym etapie spróbować uspokoić swoje nerwy. Wiele ludzi zaczyna się awanturować, bo przecież ich ukochany samochód jest uszkodzony. Nerwy i krzyk w niczym tutaj nie pomogą, a mogą tylko pogorszyć sprawę.
Czas spisać oświadczenie
Kiedy samochody będą w bezpiecznym miejscu (czasem jesteśmy w stanie sami zjechać nimi na pobocze, ale zdarza się i tak, że musimy wezwać do tego celu specjalne służby), możemy przejść do spisania oświadczenia, w którym orzekamy kto zawinił w danym wypadku. Czasem sprawa jest oczywista, bo jedna ze stron wyraźnie złamała przepisy ruchu drogowego, ale bywa i tak, że nikt nie chce przyznać się do winy. W takim przypadku możemy wezwać policję, która rozsądzi spór. Zazwyczaj jednak najlepiej jest załatwić sprawę ugodowo.
Co z kosztami?
Dużą część kosztów naprawy pojazdów pokryje ubezpieczenie OC. W tym celu jednak musimy ustalić z czyjej winy powstała dana kolizja samochodowa, bowiem to właśnie ubezpieczyciel sprawcy będzie musiał zapłacić za szkody ofiary. W to wchodzi również holowanie z miejsca wypadku. Samochód osoby, która spowodowała wypadek będzie musiał zostać naprawiony we własnym zakresie, chyba, że kierowca wykupił dodatkowe ubezpieczenie AC. Tego typu polisa bardzo często pokrywa koszty naprawy auta po wypadkach czy zdarzeniach losowych. Jeśli jednak dany kierowca nie wykupił AC, za wszystko będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.