Jaką szkołę nauki wybrać?

jarmoluk / Pixabay

Na różnego grupach ogłoszeniowych często pojawiają się pytania, jaką szkołę jazdy wybrać. Poziom nauczania w szkołach nauki jazdy bywa różny, a to on instrukcje zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Jest kilka kryteriów, które należy brać pod uwagę, wybierając szkołę naukę jazdy. Nie należy patrzeć na cenę kursu, ponieważ najtańsze oferty nie zawsze zapewniają niższego poziomu, a w droższym szkołach nauka jazdy nie zawsze odbywa się na wyższym poziomie. Dobra szkoła jazdy zapewnia kompleksowy kurs prawa jazdy, nie ogranicza się do minimum wiedzy, jaką musi przekazać kursantom.

 

Instruktorzy jazdy często uczą tego, co jest przedmiotem egzaminu, jazda po trasach egzaminacyjnych, jazda po placu manewrowym. Podczas nauki jazdy nie chodzi jedynie o to, aby zdać egzamin, ale aby dobrze i bezpiecznie prowadzić auto. W życiu codziennym ni będziemy jeździć jedynie w rejonie ośrodka ruchu drogowego. Musimy prowadzić auto w różnych warunkach pogodowych, po zmroku, w większym miastach. Podczas nauki jazdy często kursanci uczą się jeździć na pamięć, co wpływ na późniejsze wypadki. Niektóre szkoły jazdy zapewniają podczas godzinny jazdy, kierowanie autem na trasie 15 km. Przed odpisaniem umowy i rozpoczęciem kursu warto zapoznać się z wymaganiami, dodatkowymi kosztami. Istnieją szkoły, gdzie musimy zapłacić za wewnętrzny egzamin praktyczny, inaczej nie otrzymamy zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Dla wielu z nas jest istotnym kryterium, ale pamiętajmy, że ta najniższa to często ukryte koszty, dodatkowe opłaty za każdą opcję, mało zaangażowani instruktorzy czy kiepskie pojazdy.

Dobry instruktor jazdy

Dobry instruktor to podstawa, gwarancja tego, czego się nauczymy. Warto poszukać rekomendacji wśród znajomych, poszukać opinie w internecie. Warto zapytać w szkole, czy jest, czy możliwość obserwacji jazdy jako pasażer, aby zapoznać się z kompetencjami instruktora, sposobem komunikowania się z kursantem. Ekspresyjny, choleryczny instruktor może wywołać w naszej złe samopoczucie, w takich warunkach ciężko przyswoić wiedzę, warto mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Należy dowiedzieć się, czy szkoła posiada koniecznie ubezpieczenia, dbać o bezpieczeństwo kursantów, zapewniać ubezpiecznie NNW.
Na każdym etapie kursu możesz zmienić szkołę, zrealizowane godzinny jazdy zostaną zaliczane na poczet kontynuacji kursu, szkoła powinna zwrócić Ci pieniądze za niezrealizowaną część kursu. W przypadku problemów ze zmianą szkoły nauki jazdy można zwrócić się z tym do Starosty lub Wydziału Nadzoru nad Ośrodkami Szkolenia Kierowców. Reakcja tych urzędników dobrze rozwiązuje problemy ze szkołą jazdy. Nie warto zwlekać z taką decyzją, jeśli uważamy, że nie odpowiada na jakość przekazywanej wiedzy, podejście instruktora. Nauka jazdy nie powinna być drogą przez mękę, dobra szkoła pomoże nam poczuć się pewnie za kółkiem, zapewni dobre przygotowanie praktyczne do kierowania autem w różnych warunkach, nie będziemy zestresowani podczas jazdy, że czegoś nie nauczyliśmy się na szkoleniu kierowców.