Na co trzeba uważać, gdy wypożyczamy auto

jplenio / Pixabay

Jak już omówiono w wielu artykułach z tej serii, wypożyczenie samochodu, nawet na krótki okres czasu, może okazać się bardziej opłacalne niż jego zakup. Czy jednak wybór takiego rozwiązania nie jest obarczony żadnym niebezpieczeństwem? Tego niestety nie można powiedzieć. Rynek i sytuacja gospodarcza jest nie zawsze w pełni przewidywalna. Dlatego wypożyczając samochód należy liczyć się z konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Kolejna pułapka tkwi w regulaminach i umowach, jakie wypożyczalnia aut podsuwa nam do podpisu.

 

Nieraz zawierają one dopiski, kolokwialnie mówiąc, drobnym druczkiem, w których odpowiedzialność za rozmaite zdarzenia przerzucana jest na wynajmującego. O jakie sytuacje i przepisy może chodzić? Na przykład uczestnicząc w kolizji drogowej, w której winnym okaże się kierowca wypożyczonego auta, należy liczyć się z tym, że wypożyczający będzie domagał się swoich należności. Może chodzić o koszty naprawy samochodu, zarówno usterek mechanicznych, jak i blacharskich lub lakierniczych. Podobnie rzecz ma się ze stanem technicznym pojazdu.

 

Właściwą i dobrą praktyką jest, aby przed każdym wypożyczeniem, uważnie obejrzeć auto z każdej strony, a także wewnątrz. Można też sporządzić dokumentację fotograficzną, tak aby po kilku bądź kilkunastu tygodniach, gdy przyjedziemy, by zdać samochód, wypożyczalnia aut nie zarzuciła nam jakiegoś niedopatrzenia. Jak widać, nie zawsze łatwo jest dopilnować wszystkich formalności. Pomijając jednak kwestie wyłudzeń i oszustw, pamiętajmy, że zdecydowana większość firm, które działają na rynku i wypożyczają pojazdy, oferuje jasne rozwiązania, uczciwe umowy i dobrą praktykę sprzedażową.

 

Nie można więc uprzedzać pojedynczym przypadkiem, w którym ktoś głośno obwieszcza, że został oszukany. Dobre zapoznanie z prawami i obowiązkami, już w momencie podpisywania umowy, to oczywista konieczność dla każdego, kto chce cieszyć się wynajmem, a nie przez lata spłacać narosłe zobowiązania. Z przyjemnością możemy powiedzieć, że coraz więcej przedsiębiorstw, które na terenie Polski wypożyczają samochody osobowe i dostawcze, uzyskuje europejskie certyfikaty dla uczciwych i rzetelnych firm. Pokazuje to wspaniałą tendencję całego rynku.