Najdziwniejsze przepisy ruchu drogowego

distelAPPArath / Pixabay

Obowiązujący w Polsce drogowy to przepisy drogowe dla kierowców, które nie są do końca dopracowane. Możemy tam znaleźć niejednoznaczne przepisy, zakamuflowane zapisy. Jednak złamanie jakiegokolwiek przepisy zawartego w kodeksie drogowym wiąże się z mandatem lub wystąpieniem kolizji, lub wypadku.

Przykładem takiego dziwnego prawa jest zapis mówiącym o tym, że pieszym jest dziecko jadące na rowerze, dorosły, który przemieszcza się na hulajnodze elektrycznej. Istnieją miejsca, w których dziecko na rowerze ma pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami, jeśli jest pod opieką dorosłego.
Według przepisów prawa drogowego, a na chodniku mogą parkować auta o masie powyżej 2,5 t. Auta poniżej 2,5 tony mogą zaparkować na chodniku jedynie dwoma kołami. W czasie mijania, wyprzedzania podczas mgły, opadów atmosferycznych poza teren zabudowanym należy dać sygnał dźwiękowy Przepisy drogowe to relikty minionych lat, według przepisów nocą jeździmy szybciej, jednak na drodze spotykamy znaki oznajmujące ograniczenie prędkości. Do 2020 roku podczas kontroli policjanci sprawdzają stan licznika w pojeździe. Policjanci łącza się z bazą CEP, aby sprawdzić, czy stan licznika nie jest niższy niż ten odczytany przez diagnostę podczas przeglądu. Najczęściej w autach licznik wskazuje do 100 tysięcy przejechanych kilometrów, potem zaczyna liczyć od nowa. Dla niektórych policjantów wydaje się to przestępstwem, co prowadzi do aresztu dla kierowcy i odholowaniem auta. Według artykułu 7045 Kodeksu Drogowego, jeśli zgubimy nasz dokument uprawniający do kierowania autem, albo zostanie nam skradzione, czas oczekiwania na nowy dokument wynosi 30 dni, w tym czasie kierowca nie może prowadzić auta. W polskim prawie nie ma czegoś takiego jak tymczasowe prawo jazdy.7045 Zgubiłeś dokumenty lub ktoś Ci je ukradł? No to masz poważny problem. Oczekiwanie na wydanie nowego dokumentu może potrwać nawet do 30 dni, jednak w tym czasie kierowcy nie wolno jeździć samochodem. Wydziały komunikacji nie wydają tymczasowego prawa jazdy, jednak w wydziale komunikacji można otrzymać zaświadczenie o jego posiadania , jednak taki dokument nie jest honorowany podczas kontroli drogowej.

Uważaj, bo stracisz prawo jazdy

Jednym z najbardziej absurdalnych przepisów w polskim prawie drogowym, jest zapis mówiący o tym, podczas kierowania motorówką lub jachtem pod wpływem alkoholu możemy stracić prawo jazdy. Do sterowania tymi maszynami nie jest potrzebne drogowe prawo jazdy. Według artykułu 7048 Kodeksu Drogowego podczas kontroli drogowej możemy otrzymać mandat, jeśli w naszym dokumencie widnieją informacje, że powinniśmy nosić okulary, a korzystamy z soczewek kontaktowych. Według prawa drogowego nie możemy przewozić rowerów przymocowanych do klapy bagażnika, ponieważ według prawa nie można podczas jazdy mieć zasłoniętą tablicę rejestracyjną. Pozostawiając samochód na 10 minut z uruchomionym silnikiem, możemy dostać mandat w wysokości 100 złotych, podczas odśnieżenia nie możemy również pozostawiać odpalonego silnika.
Jak widać w Polsce przepisy, są często bardzo absurdalne, brakuje ich nowelizacji, przez co kierowcy często ponoszą odpowiedzialność, dostając mandaty.