Ostrożnie na drodze

blickpixel / Pixabay

Znaki drogowe stawiane są po to, aby informować kierujących o sytuacji na drodze, robotach drogowych, trudniejszych odcinkach na trasie czy innych, istotnych sytuacjach. Bardzo ważne jest to, aby stosować się do znaków, ponieważ ktoś zdecydował się je zastosować w określonym celu, a mianowicie po to, abyśmy mogli w sposób bezpieczny poruszać się po drogach. Czy znaki drogowe gwarantują bezpieczeństwo?

Motoryzacja – stosuj się do znaków

Tak naprawdę każdy kierujący ma obowiązek stosować się do znaków znajdujących się na drogach. Znaki BRD i wszelkie inne elementy są stosowane po to, aby dać kierującym do zrozumienia, poinformować ich o możliwych sytuacjach na drodze i konieczności dostosowania stylu jazdy do warunków drogowych. Znaki BRD często stosowane są również na terenach prywatnych, spółdzielczych, aby informować kierujących o tym czego się od nich w danym miejscu wymaga i do jakich zasad powinni się stosować. Zwiększają na pewno bezpieczeństwo na drodze i po to powszechnie są one stosowane. Nie zagwarantują nam one jednak bezpieczeństwa, jeśli kierujący nie będą się do nich stosować!

Oznakowanie tras szybkiego ruchu

Na drogach szybkiego ruchu stosuje się dodatkowe elementy. Nie występują tylko i wyłącznie znaki drogowe ale również bariery drogowe oraz słupki kilometrowe. Bariery mają za zadanie zabezpieczyć pojazd przed zjazdem na przeciwległy pas ruchu. Również zabezpieczają przed wypadnięciem z trasy, uderzeniem w drzewo, czy wpadnięciem do rowu. Oczywiście pomimo tego, że pełnia funkcje ochronną, to w wielu przypadkach nie są w stanie uratować ludzkiego życia. Jeśli ktoś pędzi zbyt szybko, to uderzając w barierę drogową zapewne ją przetnie i wypadnie z trasy. Jeśli jedziemy zgodnie z ograniczeniami znajdującymi się na drodze, to jest duża szansa na to, że bariera uratuje nas przed cięższymi skutkami utraty panowania nad samochodem.
Jeśli chodzi o słupki kilometrowe to sprawdzają się one świetnie w przypadku jakiejkolwiek awarii na drodze. Nie musi dojść do wypadku, aby konieczne było ustalenie gdzie dokładnie się znajdujemy na trasie. Przy awarii na autostradzie podajemy kilometr, na którym się znajdujemy. Każdy słupek wskazuje dokładnie gdzie utknęliśmy z naszym pojazdem. Wzywając pomoc drogową, policję, bądź jakiekolwiek inne służby, na pewno będziemy musieli podać dane znajdujące się na najbliższym słupku kilometrowym. Dzięki temu znacznie łatwiej jest odnaleźć kierowcę na drodze.

Pomocne czy nie?

Wszelkie oznakowania na drodze na pewno są pomocne, o ile jesteśmy chętni z ich wskazówek korzystać. Niestety statystyki wypadków jasno wskazują na to, że wielu kierowców nie stosuje się do znaków na drodze. Wielu z nich prawdopodobnie nie potrafi ich odczytywać w sposób prawidłowy. Musimy jako kierowcy nauczyć się tego, że stawiając znak drogowy nikt nie chce nam zrobić na złość. Wszelkie elementy montowane w pobliżu pasa drogowego mają za zadanie ułatwić nam podróżowanie i zwiększyć nasze bezpieczeństwo.