Wybór fotelika dla dziecka.

welshandproud / Pixabay

Zaleca się zakup fotelika samochodowego przed urodzeniem dziecka, jeśli to możliwe. Ważne jest, aby kupić fotelik pasujący do Twojego samochodu i odpowiedni dla noworodka.

Jeśli masz dziecko w szpitalu, będziesz potrzebować fotelika samochodowego, aby bezpiecznie dowieźć noworodka do domu. Dobrym pomysłem jest przećwiczenie dopasowania fotelika przed narodzinami dziecka.

Wskazówki dotyczące zakupu fotelika samochodowego dla niemowląt.

Kupując fotel samochodowy, przed podjęciem decyzji najlepiej wypróbować kilka w samochodzie. Spróbuj znaleźć sprzedawcę, który chętnie Ci w tym pomoże. Zapytaj, czy personel został przeszkolony w montażu fotelików samochodowych.

Sprawdź, czy Twój samochód ma wbudowane złącza Isofix. Mają one na celu ułatwienie montażu fotelików samochodowych dla niemowląt i dzieci. Posiada je większość nowoczesnych samochodów rodzinnych. Mogą być ukryte w szczelinach między wyściełaniem foteli samochodowych.

Niektórzy producenci fotelików samochodowych mają przewodniki online pokazujące, w jakich samochodach pasują ich foteliki. Jeśli Twoje dziecko prawdopodobnie będzie regularnie podróżować w innym samochodzie – na przykład z innymi członkami rodziny – sprawdź, czy fotelik pasuje również do jego samochodu.

Nie kupuj używanego fotelika samochodowego. Mogło ulec uszkodzeniu w wypadku i może nie mieć wszystkich części, w tym instrukcji. Może to również nie być najbezpieczniejszy i najbardziej przyjazny dla użytkownika model, a ponadto może nie pasować do twojego samochodu.

Przyjmuj je tylko od znajomych lub rodziny, jeśli znasz jego historię, nie jest za stary i jest wyposażony w instrukcje.

Pomyśl o tym, jak będziesz korzystać z fotelika samochodowego. Jeśli na przykład często wkładasz i wyjmujesz swoje dziecko z samochodu, może być lepiej, jeśli kupisz lekki fotelik z podstawą, która pozostaje w samochodzie.

Wszystkie foteliki samochodowe dla dziecka powinny mieć homologację UE. Poszukaj etykiety ze znakiem „E” na siedzeniu.

Czym są foteliki samochodowe i-Size?

i-Size to europejski standard bezpieczeństwa dla fotelików samochodowych dla niemowląt i dzieci. Jest to część regulacji ECE R129, która ostatecznie zastąpi starą normę bezpieczeństwa R44/04. Chodzi o to, aby wszystkie foteliki samochodowe ostatecznie spełniały bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa i-Size. Twój samochód musi mieć złącza Isofix, abyś mógł korzystać z fotelika samochodowego i-Size.

Jaki rozmiar fotelika samochodowego, aby jazda była bezpieczna?

Foteliki samochodowe dzielą się na 3 główne grupy, w zależności od wieku i wagi dziecka lub dziecka:
• grupa 0+ – foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy odpowiednie dla niemowląt w wieku do ok. 15 miesięcy lub o wadze do 13 kg (29lb); niektóre można przypiąć do ramy wózka i są znane jako systemy podróżne
• grupa 1 – foteliki przodem do kierunku jazdy odpowiednie dla dzieci o wadze 9-18kg (20-40lb) lub w wieku od ok. 9 miesięcy do 4 lat
• grupa 2/3 – foteliki z wysokim oparciem odpowiednie dla dzieci o wadze 15-36kg (33lb-5st 9lb) lub w wieku od około 4 do 11 lat

Można również kupić foteliki łączone, które przecinają te grupy, takie jak foteliki z grupy 0+/1, które są odpowiednie od urodzenia do ważenia dziecka do około 18 kg (40 funtów) lub do około 4 roku życia. Mogą być one bardziej ekonomiczne, ale mogą nie oferują ten sam poziom ochrony.

Montaż fotelika samochodowego dla niemowląt lub dzieci.

Przenoszenie dziecka w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pasażera z aktywną poduszką powietrzną jest niebezpieczne i nielegalne. Siedzenia zwrócone przodem do kierunku jazdy w tej samej pozycji, choć nie są nielegalne, nie są idealne. Dla dzieci zawsze bezpieczniej jest podróżować z tyłu samochodu.

Upewnij się, że jest prawidłowo zamocowany w samochodzie, zgodnie z instrukcjami producenta.

Zwróć uwagę na dni bezpieczeństwa, podczas których eksperci pokazują, jak bezpiecznie montować foteliki samochodowe dla niemowląt i dzieci. Często odbywają się one na parkingach supermarketów lub galerii handlowych.

Korzystanie z fotelika samochodowego dla niemowląt lub dzieci.

• Upewnij się, że zawsze wkładasz dziecko do fotelika samochodowego od strony chodnika.
• Upewnij się, że Twoje dziecko jest bezpiecznie zapięte, zgodnie z instrukcjami producenta. Kupując fotelik samochodowy, poproś sprzedawcę, aby zademonstrował, jak przypiąć do niego dziecko.
• Używaj fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak dziecko w nim mieści się, ponieważ zapewniają one lepszą ochronę w razie wypadku samochodowego.