Jak przewozić dzieci w samochodzie?

MabelAmber / Pixabay

Fakt, że każdy powinien zapinać w samochodzie pasy bezpieczeństwa jest oczywisty, ale w przypadku dzieci są one niewystarczające. Jak przewozić maluchy w aucie i jak dobierać foteliki dziecięce do wieku dziecka?

Kobieta w ciąży

Życie dziecka zaczyna się jeszcze przez jego narodzeniem, a więc dbając o bezpieczeństwo kobiety w ciąży w samochodzie, dbamy też o malucha. Jednak kiedy ciąża jest w bardziej zaawansowanym stadium, zapinanie pasów może okazać się problematyczne. W takiej sytuacji należy kupić przedłużenie do pasów. Ważne jest też to, że pas nie powinien naciskać na brzuch, bo może to powodować dyskomfort dziecka.

Niemowlę w aucie

Maluchy, które nie potrafią jeszcze siedzieć powinny być przewożone w nosidełkach, które przyczepia się do siedzenia za pomocą pasów. Najważniejsze jest to, że dziecko powinno być zwrócone tyłem do kierunku jazdy i najlepiej, jeśli umieścimy je na tylnym siedzeniu. Oczywiście jeśli jedziemy w pojedynkę, maluch powinien znaleźć się z przodu, żebyśmy mogli mieć go cały czas na oku. Ważne jest też to, że nie każde standardowe nosidełko nadaje się do zamontowania go w samochodzie, więc wybierając je należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Starsze dzieciaki

Kiedy dziecko potrafi już siedzieć, możemy zacząć inwestować w foteliki dziecięce. Takie siedzisko musi zmieniać się wraz z dzieckiem, więc warto kupić takie, które można regulować. Dzięki temu posłuży nam ono przez kilka dobrych lat i nie będziemy musieli go wymieniać. Nie należy tutaj jednak przesadzać, bo ciało dziecka zmienia się bardzo szybko i przecież nie posadzimy trzylatka i dwunastolatka w jednym siedzisku. Tak samo jak zmieniamy buty dziecka, tak powinniśmy zmieniać też jego fotelik.
Najistotniejsze jest to, żeby upewnić się, że fotelik jest przyczepiony do siedzenia samochodowego. Jeśli tego nie zrobimy, przy gwałtowniejszym hamowaniu dziecko może spaść z siedzenia razem z fotelikiem i zrobić sobie krzywdę. Dodatkowo, dziecko powinno też być zapięte pasami bezpieczeństwa.
Na co należy zwrócić uwagę szukając fotelika dla dzieci? Przede wszystkim, musi on być przetestowany na wypadek kolizji i wypadku, chociażby przez ADAC. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluchowi nic się nie stanie, jeśli dojdzie do najgorszego. Co więcej, zanim zdecydujemy się na zakup fotelika, dziecko powinno w nim usiąść i zobaczyć czy jest mu wygodnie. Należy też sprawdzić czy da się go bez problemu zamontować w naszym samochodzie.