Alternatywna dla kupna auta

Free-Photos / Pixabay

Większość osób, które marzą o posiadaniu własnego samochodu, w pierwszej chwili i w pierwszym odruchu, myśli o zakupie jakiegoś zadbanego egzemplarza. Może chodzić o auto używane lub nowe. Rozwiązanie to dla wielu jest wygodne, ponieważ dysponują określona ilością gotówki. Inni z kolei są gotowi zaciągnąć kredyt gotówkowy na zakup wymarzonego auta. Wybór tego rodzaju w wielu okolicznościach może się wydawać usprawiedliwiony, pamiętajmy jednak, że jest jeszcze jedno rozwiązanie, często niedoceniane, a dla niektórych po prostu nieznane.

 

Chodzi o długoterminowy wynajem samochodów. Warto poświecić chwilę na zastanowienie się, jakie korzyści płyną z podpisania umowy i wypożyczenia auta. Na początku powinno się zdefiniować, co uznamy za wynajem długoterminowy. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy założenie, że chodzi o okres dłuższy niż miesiąc. Większość firm, które w swojej ofercie posiadają długoterminowy wynajem samochodów, chętnie podpisuje z klientami umowy także na dwa, trzy i więcej miesięcy. Zwykle im dłuższy okres wypożyczenia, tym korzystniejsze warunki, także niższa cena. Jakie jeszcze zalety przemawiają za rozwiązaniem innym niż kupno? Nie bez znaczenia są koszty eksploatacji, które obciążają właściciela auta. Dolicza się do nich ceny przeglądów technicznych, napraw i obsługi serwisowej w ASO.

 

W przypadku wynajmu samochodu większość wymienionych kosztów przechodzi na firmę, która auta wypożycza. To właśnie ona jest prawnie zobowiązana do zapewnienia sprawności technicznej auta. Co można powiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej? Ze względu na osobisty charakter tej ochrony, związany z wiekiem i umiejętnościami kierowcy, nie można w żaden sposób uniknąć płacenia składki wyliczonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Wynajem auta ma jeszcze jedną korzyść. Zwykle chodzi o samochody, które są relatywnie nowe, w najgorszym wypadku kilkuletnie. Gdyby próbować zakupić samochód klasy podobnej do tej, jaką oferują wypożyczalnie, cena byłaby z pewnością wygórowane. Wszystkie przedstawione argumenty przemawiają w stronę bardziej praktycznego rozwiązania. Jeśli masz pieniądze, kupuj. Jeśli zależy ci na używaniu auta, a nie naprawach i kosztach eksploatacji – śmiało wynajmuj.