Jak utrzymać samochód – poradnik przedsiębiorcy

DariuszSankowski / Pixabay

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej auto kupić, aniżeli je utrzymać. O ile konsumenci i osoby fizyczne decyzje o zakupie samochodu osobowego pozostawiają własnym upodobaniom, o tyle przedsiębiorcy często są skazani na posiadanie jednego lub nawet całej floty pojazdów. Dlaczego? Zwykle ma to związek z charakterem działalności, jaką prowadzą. W większości branż poruszanie się autem, albo przewożenie towarów jest absolutnie niezbędne. Pojawia się zatem kwestia kupna i utrzymania auta z punktu widzenia osoby prawnej, inaczej mówiąc – firmy.

 

Z pomocą przychodzi nam pewien instrument finansowy, który nazywa się leasing samochodowy. Na czym polega, dlaczego warto i czy jest obarczony ryzykiem? W niniejszym artykule rozpoczniemy rozważania na temat wymienionego rozwiązania. Z powodu tego, że temat jest rozległy, niełatwo omówić każdy jego aspekt. Skupmy się więc na najważniejszych. Na czym polega leasing samochodowy? W dużym uproszczeniu, nie wdając się w niepotrzebne dywagacja napisane zawiłym bankowym językiem, wygląda on z zasady działania podobnie do kredytu gotówkowego. Różnica polega na dwóch zasadniczych kwestiach.

 

Po pierwsze, leasing jest zdecydowanie niżej oprocentowany, niż podobne rozwiązania dla klientów indywidualnych. Po drugie, firma, gdy rozlicza się ze swoich dochodów w zeznaniach miesięcznych i rocznych, składanych we właściwym jej Urzędzie Skarbowym, może wykazać koszt zakupu auta, a więc w praktyce wysokość raty leasingu, jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej. W większości, jeśli nie wszystkich wypadkach, znacząco zmniejsza to kwotę podatku należnego do odprowadzenia. W skrócie można by opisane rozwiązanie określić jako „czysty zysk”. Tak własnie postrzega je większość przedsiębiorstw.

 

Niektóre są skłonne brać w leasing całe floty pojazdów, dzięki czemu zyskują nie tylko finansowo. W ramach podpisanej umowy często mieści się obsługa posprzedażowa, polegająca na bezpłatnych serwisach, przeglądach technicznych, przechowywaniu i wymianie ogumienia, a także innych rutynowych zabiegach związanych z eksploatacją samochodu. Jeśli prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad zakupem auta, omówione rozwiązanie może w stu procentach trafić w twoje potrzeby.