Dla wielu zaprawionych w żeglowaniu pasjonatów sport ten to nie tylko hobby czy forma aktywności, ale nawet sposób życia. Odpoczynek na spokojnej tafli jeziora pod łopoczącymi żaglami kusi spokojem. Co warto wiedzieć, chcąc rozpocząć swoją przygodę ze sportem motorowodnym?
Relaks pod żaglami to nie wszystko
Zastanawiając się, czy żeglarstwo to odpowiedni pomysł na nowe hobby, warto zdać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii. Ten sport motorowodny to znacznie więcej niż beztroski relaks na gładkiej niczym lustro tafli jeziora. Jest to oczywiście jedna z bezapelacyjnych korzyści, na jakie możemy liczyć przy sprzyjającej pogodzie, jednak ta – jak wiemy – bywa kapryśna. Nieprzewidziane załamania pogodowe, ulewny deszcz, porywisty wiatr lub szkwał bywają wyzwaniem nawet dla doświadczonych żeglarzy. Kolejnym wyzwaniem, jakie staje przed pasjonatami tego hobby są pewne ograniczenia związane z realizowaniem pasji – nie jest to sport, który będzie mógł nam towarzyszyć codziennie, tak jak taniec czy bieganie. W tym jednak cały jego urok, a sam fakt motywuje, aby sezon żeglarski wykorzystać jak najlepiej!
Od czego zacząć?
Gdy jesteśmy przekonani, że chcemy zasmakować żeglarstwa na własnej skórze, dobrym pomysłem będzie kurs, który możemy realizować np. w trybie weekendowym. Doświadczeni żeglarze nauczą nas wszystkiego – zarówno od teoretycznych zagadnień przez aspekty praktyczne. Nauki jest sporo. Aby podejść do egzaminu z sukcesem, należy opanować manewrowanie jachtem, prace bosmańskie, czyli m.in. wiązanie węzłów, czy kierowanie załogą. Z części teoretycznej natomiast znać należy m.in. budowę jachtu, poznać aspekty meteorologiczne czy te związane z ratownictwem medycznym i sposobami na zapewnienie bezpieczeństwa załodze. Wybierając kurs, zyskujemy nie tylko szansę na usystematyzowanie wiedzy, jakiej wymaga sport motorowodny, ale także możemy liczyć na wsparcie instruktorów i przećwiczenie wszystkich manewrów, dzięki którym uda nam się uzyskać patent, który umożliwi nam żeglowanie.
O tym warto wiedzieć
Patent żeglarski jest niezbędnym dokumentem, którego uzyskanie pozwala nam poruszać się jachtami żaglowymi o określonej długości. To pierwszy stopień, jaki możemy zdobyć, stawiając pierwsze kroki w hobby, jakim jest żeglarstwo. Uprawnia nas do bycia w pełni aktywnym uczestnikiem rejsu. W przypadku, gdy pozostajemy biernym członkiem załogi – nie jest wymagany. Patent żeglarski zdobyć można bez konieczności ukończenia kursu – to rozwiązanie, które może sprawdzić się gdy mamy w swoim otoczeniu zaprzyjaźnionych żeglarzy, którzy zarazili nas swoją pasją i przekazali nam odpowiednią wiedzę. Kurs jednak będzie dodatkową okazją na utrwalenie sobie zarówno teorii, jak i praktyki, pomoże uzupełnić braki w wiedzy lub pozwoli raz jeszcze przyswoić sobie wszystkie niezbędne zagadnienia. Szeroka oferta szkółek i klubów żeglarskich sprawi, że z pewnością znajdziemy dla siebie dogodny pod względem terminu moment szkolenia.