Jak zostać kierowcą zawodowym w 5 krokach?

Creative_Media_Imaging / Pixabay

Praca jako kierowca zawodowy może być sporym wyzwaniem, ale daje też dużo satysfakcji, szczególnie komuś, kto zwyczajnie lubi jeździć samochodem. Wymaga ona dobrej koordynacji ruchowej, musimy lubić samotność, a nasze zdrowie powinno być nienaganne. Jeśli spełniamy te trzy warunki, możemy zacząć zastanawiać się nad pracą w tym zawodzie. Jak ją dostać?

Krok pierwszy: prawo jazdy kategorii B
Posiadanie dokumentu umożliwiającego nam prowadzenie samochodów osobowych jest podstawą. Dobrze jest też zrobić je dosyć szybko, bo dzięki temu zanim zaczniemy starać się o pracę jako kierowca zawodowy, będziemy mieli już jakieś doświadczenie za kółkiem. Jednak nie da się ukryć, że większość kierowców jeździ innymi pojazdami, niż samochody osobowe.

Krok drugi: inne kategorie prawa jazdy
Mowa tutaj o kategoriach:
-C – na pojazdy ciężarowe o masie przekraczającej 3, 5 tony,
-C+E – na pojazdy ciężarowe z przyczepami i naczepami,
-D – na autobusy,
-D+E – na autobusy z przyczepą.
Zrobienie tego typu dokumentów sprawi, że będziemy mieli więcej możliwości pracy w zawodzie. Oczywiście jeśli chcemy jeździć tylko samochodami ciężarowymi, nie ma sensu robić prawa jazdy na autobusy, i na odwrót.

Krok trzeci: uprawnienie kierowcy zawodowego
Egzamin ten jest podobny do zwyczajnego testu na prawo jazdy, ale kosztuje znacznie mniej. Jeśli uda nam się go zdać, przez następne 5 lat będziemy mogli pracować w zawodzie. Po tym czasie będziemy musieli wziąć udział w specjalnym szkoleniu okresowym, które sprawdzi czy nadal wszystko potrafimy.

Krok czwarty: testy psychologiczne
Zdrowie psychiczne kierowcy jest bardzo ważne i dlatego musi on przejść testy psychologiczne zanim będzie mógł przystąpić do pracy. Możemy zrobić je na własny koszt w dostosowanych do tego gabinetach, albo poszukać zatrudnienia i zostawić ten obowiązek naszemu szefowi. W tym przypadku to on będzie musiał je nam opłacić.

Krok piąty: wyrobienie karty kierowcy
Karta kierowcy jest dokumentem, którego potrzebujemy, żeby móc prowadzić pojazdy wyposażonych w tachograf cyfrowy. Pozwala ona na identyfikację danego kierowcy. Żeby móc starać się o wydanie tego rodzaju dokumentu, musimy złożyć wniosek do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, otrzymamy kartę kierowcy, która, podobnie jak uprawnienia kierowcy zawodowego, będzie ważna przez 5 lat. Po tym czasie będziemy musieli ją odnowić. Podstawą do wydania tego dokumenty są nasze uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu.