Walka z zasiarczeniem akumulatora, jego ratowanie
Zjawisko powstaje w czasie całkowitego lub bliskiego całkowitego rozładowywania akumulatora np. w czasie kilkukrotnych bezskutecznych prób uruchamiania silnika zimą, czy pozostawianiem auta z zapalonymi światłami.
Zasiarczony akumulator nie nadaje się do dalszego używania. Owszem można go częściowo ratować przez tzw. odsiarczanie. Jednak sam proces przebiega dość długo, a skutki procesu mogą być mizerne.
Metody odsiarczania akumulatora stosowana przez naszych serwisantów
Pierwsza metoda: polega na zastąpieniu przez naszych mechaników elektrolitu w akumulatorze wodą destylowaną. Następnie naładowaniu go do oznak wykazujących jego pełne naładowania. Wtedy opróżniamy go z cieczy i wlewamy od nowa, nową porcję wody destylowanej i znów ładujemy do pełna. Czynności w czasie tego są kilkukrotnie przez nas powtarzane.
Po ostatnim opróżnieniu i osuszeniu akumulatora, poprzez umieszczenie w ciepłym miejscu przez 24h lub dłużej, z otwartymi otworami nad kuwetą lub innym naczyniem kwasoodpornym. Potem akumulator zostaje napełniony elektrolitem o właściwej gęstości (1, 14 g/cm3) i jest ładowany.
Druga metoda:jest szybszym procesem na odsiarczanie ogniwa, w którym akumulator ładowany jest prądem pulsującym (zmiennym), z równoczesnym częściowym rozładowaniem. W tym celu nasi mechanicy używają specjalnego prostownika jednopołówkowego (półokresowego). Do jego konstrukcji potrzeba: transformatora o przekładni 230-240/11 V z uzwojeniem wtórnym i minimum 3 amperami, a także dioda prostownicza wytrzymująca napięcie 50 V i prąd przynajmniej 10 amperów.
Te dwie metody stosujemy w naszym serwisie samochodowym, z użyciem najnowszych narzędzi oraz naszej wiedzy technicznej.
Zostaw to nam, nasi fachowcy wiedzą jak dobrze to robić.
Przygotowanie akumulatora przez nas serwis do odsiarczania
Przed rozpoczęciem odsiarczania akumulator musi być przez nas całkowicie lub prawie kompletnie rozładowany. Mniej więcej po dobie takiego przerywanego ładowania, akumulator będzie w pełni naładowany i częściowo odsiarczony. Dzięki temu będzie mógł służyć przez kolejne kilka miesięcy.
Uwaga! Najczęściej jest to około 10-20% żywotności fabrycznej nowego akumulatora.