Usługa wynajmu samochodów cieszy się w Polsce dużą popularnością. Klientami działających na naszym rynku wypożyczalni są zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy budujący flotę firmowych pojazdów. Wielu najemców ostateczną decyzję o wyborze konkretnej firmy uzależnia od całkowitego kosztu wynajmu. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się właśnie temu zagadnieniu. Od czego zależy cena za wypożyczenie auta? Dowiesz się tego z dalszej części wpisu.
Marka i model samochodu
Istnieje kilka czynników mających wpływ na końcową cenę za wypożyczenie samochodu. Najważniejszym z nich jest marka i model wynajmowanego auta. Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta. Im większy i lepiej wyposażony model renomowanej, znanej powszechnie marki, tym jego cena jest wyższa.
Warto tu jednak wspomnieć, że choć wypożyczalnie prezentują na swoich stronach konkretne modele oferowanych przez siebie pojazdów, to większość z nich pozwala swoim klientom wybrać jedynie segment, w którym dane auto się znajduje. Taką strategię obrała m.in. firma Abacus Car Rental, tania wypożyczalnia samochodów, prowadząca oddziały w największych polskich miastach. Z perspektywy wynajmującego jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zabezpiecza go przed nieoczekiwaną awarią konkretnego modelu wybranego przez najemcę. W takiej sytuacji może on zaproponować mu inny pojazd o podobnych parametrach i w tej samej cenie. Zachowanie to jest zgodne z warunkami umowy najmu, na które klient zgadza się, korzystając z oferty wybranej firmy.
Czas trwania umowy najmu
Kolejnym istotnym czynnikiem mającym duży wpływ na końcową cenę najmu jest czas trwania umowy. Im dłużej wypożyczasz, tym więcej zyskujesz – to hasło stosowane przez większość firm oferujących usługę wynajmu aut. Nie ma w nim ani trochę przesady. Stawka dobowa przy najmie średnio- i długoterminowym jest znacznie niższa niż w przypadku wynajmu na dni.
Z perspektywy najemcy dużo bardziej opłacalną opcją jest więc wynajem auta na miesiąc lub rok. Decydując się na podpisanie umowy na dłuższy okres, klient wypożyczalni może liczyć także na atrakcyjne zniżki i rabaty cenowe. Taka forma finansowania pojazdów to znakomita propozycja przede wszystkim dla przedsiębiorców uzupełniających flotę samochodów firmowych. Najem średnio- i długoterminowy to świetna alternatywa dla zakupu auta oraz wzięcia go w leasing.
Okres, w którym auto jest wypożyczane
Cena za wynajem samochodu uzależniona jest również od terminu, w którym auto jest wypożyczane. Właściciele firm oferujących pojazdy na wynajem każdy rok dzielą na kilka okresów – sezon niski, średni i wysoki. Najwięcej za dobę wypożyczenia najemcy płacą w sezonie wysokim. Mowa tu m.in. o letnich wakacjach, świętach Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy długim weekendzie majowym. Podczas każdego z tych terminów zainteresowanie wynajmem jest znacznie wyższe niż przez pozostałą część roku. W związku z tym wiele wypożyczalni decyduje się na zwiększenie stawek, co w konsekwencji pozwala im na większy zarobek.
Opłaty dodatkowe
Na końcową cenę wynajmu samochodu wpływ mają także tzw. opłaty dodatkowe, czyli wszystkie nieobligatoryjne dodatki, na które może zdecydować się najemca. Mowa tu m.in. o ponadpodstawowym ubezpieczeniu czy uzupełnieniu wyposażenia w fotelik dla dziecka, nawigację GPS lub łańcuchy na koła (w przypadku zimowego wyjazdu w góry). Opłaty te mogą obejmować również kary za nieprzestrzeganie zasad umowy najmu. Jeśli kierowca zwróci auto niezatankowane, brudne lub uszkodzone, musi liczyć się z koniecznością zapłaty dodatkowej kwoty przeznaczonej na usunięcie powstałych szkód.