Jak zachować się podczas wypadku?

PublicDomainPictures / Pixabay

Wypadki samochodowe zdarzają się bardzo często i warto wiedzieć jak się w takim przypadku zachować. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli pomóc osobom, które w danej kolizji wzięły udział i być może nawet oszczędzić trochę na naprawach.

Wypadek samochodowy i kolizja – jakie są różnice?

Wiele osób traktuje te dwa słowa jak synonimy. W rzeczywistości są to dwie zupełnie różne rzeczy. Co je różni?
Wypadek samochodowy – zdarzenie drogowe, w którym przynajmniej jedna osoba poniosła śmierć lub poważny uszczerbek na zdrowiu.
Kolizja – znacznie mniej poważna sprawa. W wyniku kolizji zazwyczaj uszkodzone zostają tylko pojazdy, ale ludziom nic się nie dzieje.
Jak widać, różnica jest znacząca i o tym należy pamiętać szczególnie wtedy, kiedy dzwonimy po pomoc. Błąd w określeniu tego czy bierzemy udział w wypadku czy w kolizji może sprawić, że zostaną do nas wysłane niewłaściwe służby, a pomoc będzie utrudniona.

Jak zachować się podczas wypadku?

Najważniejsze jest tutaj to, żeby pomóc ewentualnym ofiarom. Wiele osób w pierwszej chwili martwi się tylko o swoje auto i to, czy ubezpieczenia pokryją ewentualne szkody spowodowane przez tego drugiego brawurowego kierowcę. To błąd, bo polskie prawo nakazuje nam udzielenie pomocy, jeśli tylko jest to możliwe i jeśli tego nie zrobimy, możemy nawet pójść do więzienia. Co więc należy zrobić, kiedy bierzemy udział w wypadku i sami nie jesteśmy poszkodowani?
1. Sprawdź własne bezpieczeństwo. To najważniejszy etap, bo jeśli nam się coś stanie podczas udzielania pomocy, na miejscu zdarzenia będzie tylko kolejna ofiara.
2. Poszukaj ewentualnych poszkodowanych. Jeśli w wypadku bierze udział drugie auto, należy sprawdzić co się dzieje z ludźmi, którzy w nim jechali. Być może są znacznie bardziej poszkodowani, niż my.
3. Udziel pomocy, jeśli ktoś jej potrzebuje.
4. Zadzwoń po pomoc.
Ostatnie dwa kroki zależą od konkretnego wypadku, w którym bierzemy udział. Zawsze wygląda to trochę inaczej i musimy mieć to na uwadze. Czasem może być tak, że ofiar nie będzie w ogóle, a czasem może być ich nawet kilka. Dlatego właśnie to bardzo ważne, żeby znać zasady pierwszej pomocy i wiedzieć jak pomóc ewentualnym poszkodowanym. Dopiero kiedy będziemy pewni, że wszyscy są bezpieczni, mamy prawo zacząć martwić się o nasze ubezpieczenia i to, czy pokryją szkody. To życie ludzkie jest tutaj najważniejsze, a nie nasz samochód czy inne rzeczy materialne. Należy pamiętać o tym, że za umyślne nieudzielenie pomocy grozi nam odpowiedzialność karna.